JÁRDALAP, TERASZ BURKOLAT ÉS EGYÉB BURKOLÓLAPOK
A JÁRDALAP ÉS KERTI TIPEGŐ IDEÁLIS BURKOLÓLAP JÁRDÁKHOZ ÉS KÜLTÉRI TERASZBURKOLATNAK IS
Családi ház léptékben a két leggyakoribb térburkolat a térkő és a járdalap. Sokan nem is tudják őket megkülönböztetni, hiszen funkciójuk és megjelenésük is hasonló. Aztán ott van még a kerti tipegőnek is nevezett lépőkő. Ön ismeri őket?
A térkőről már nagyon sokat írtunk, olvassa el ITT.
MI A KÜLÖNBSÉG A TÉRKŐ, JÁRDALAP ÉS KERT TIPEGŐ KÖZÖTT?
A térkő
- mérete 40 cm alatt van
- vastagsága 6 vagy 8 cm
- a 6 cm-es személygépkocsikhoz, a 8 cm-es tehergépkocsiforgalomhoz is alkalmas
A járdalap
- mérete minimum 40 cm (legnépszerűbb a 40×40 járdalap), de vannak jóval nagyobbak is
- vastagsága általában 4 cm
- kizárólag gyalogosforgalomhoz
- terasz burkolatnak is kiválóan megfelel
A kerti tipegő
- anyaga a beton mellett lehet természetes kő vagy fa is
- alakja általában szabálytalan, vagy a szögletestől eltérő (kör, félkör, levél stb. alak)
- a fektetés módja leginkább a döntő: lépéstávolságban egyszerűen a földbe ásott mélyedésbe fektetik
- járdalapot is használnak gyakran kerti tipegőként
Ha nem tudnánk választani, jó hír az, hogy ezeket a burkolólapokat akár egyszerre, egymás mellett alkalmazva is választhatjuk. A térkő és járdalap nagyon mutatós együtt, feltéve persze, ha szépen van lerakva. A járdalap pedig minden további nélkül alkalmas gyephézagos fektetéssel kerti tipegőnek is.
Nagyméretű köztereken vagy kastélyok előtt is alkalmaznak néha kombinált térburkolatot. A járdalapokból kb. 1 m2-es mezőket alakítanak ki, amiket pár sor térkővel kapcsolnak egymáshoz.
HOGYAN KÉSZÜL A BETON JÁRDALAP?
- A beton járdalap alapanyaga a homok, kavics, cement és víz, vagyis a klasszikus beton alapanyagok. Ezek aránya és a hozzá adott egyéb adalékanyagok gyártónként változhatnak.
- Szerkezetileg két része van: a teherhordó alsó réteg, a magbeton, és a látszó, felső kopóréteg, a felbeton.
- A kopóréteg színét az olcsóbb termékek esetén a felület festésével biztosítják, a drágább termékek anyagukban színezettek, tehát nem tud a szín elhalványodni, lekopni.
- A járdalap gyártás teljesen automatizált, számítógéppel vezérelt folyamat: a frissbetont formákba töltik, simítják és tömörítik (vibrálják), annak érdekében, hogy teljesen kiküszöböljék a réseket és hézagokat, amibe víz kerülhet, és télen megfagyva szétrepesztheti a burkolatot.
- 28 nap kötés után a járdalap használatra kész.
- Leggyakoribb méret a 40×40 járdalap.
TÉRKŐ VAGY JÁRDALAP?
Ha a térburkolatot csak gyalog szeretnénk használni, például terasz burkolat formában, akkor talán egyszerűbb megoldás a járdalap. Ha nem túl bonyolult formákat kell burkolni, nagyobb mérete folytán fektetése egyszerűbb, gyorsabb, mint a térkőé.
- Ha járdaként, teraszburkolatként kívánjuk használni, fontos, hogy szegélykővel megtámasztott alapot készítsünk neki.
- A szegélykő sor lesz az a keret, ami megakadályozza a lapok elmozdulását, szétcsúszását az időjárás viszontagságai vagy terhelés hatására.
- Akár térkő, akár járdalap mellet tesszük le a garast, kiemelten fontos a megfelelő alapozás. A burkolandó felület (tükör) 40-50 cm mély kiásása után következik a szegélykövek betonágyba fektetése majd betonnal való megtámasztása.
- Ezután következik az alap aljának vízszintesre rendezése, majd egy kb. 20 cm vastag kavicságy terítése, amelyet vízszintesre kell rendezi és lapvibrátorral tömöríteni.
- A következő, 2-5 cm vastag lesimított homokrétegbe gumikalapáccsal és vízmértékkel tökéletesen síkba állítjuk a lapokat, köztük kb. fél cm hézagot, fugát hagyva, amit később homokkal töltünk fel.
- Ha nem fordítunk az alapozásra kellő figyelmet, a nagyobb járdalapok szélei felemelkedhetnek, és eltörhetnek. A járdalapok lerakásánál az egyik legfontosabb munkafázis tehát az ágyazó homokréteg egyenletes elterítése. Fordítsunk a sarkokra kiemelt figyelmet, különben könnyen letörhetnek.
- Ha hagyunk 4-5 mm-es fugát a járdalapok között, könnyebb lesz korrigálni az esetleges pontatlanságokat.
- A vízelvezetésre is fordítsunk figyelmet: mind a járdának, mind a terasznak az épület falától kifelé kell lejtenie, hogy a csapadákvíz a faltól elfolyjon. Egy 2%-os lejtő általában elegendő erre a feladatra.
- A járdalapok és a térkövek is meghálálnak időnként egy kis karbantartást. Elszennyeződött felületüket magasnyomású mosóval tisztíthatjuk meg, a fugákból kimosódó homokot pedig időről-időre pótoljuk.
- Ha sajátkezűleg akarjuk a térburkolatot elkészíteni, kevesebbet kockáztatunk a járdalappal. Ha véletlenül elrontjuk, könnyen vissza lehet szedni, és a hiba kijavítása után újra rakhatjuk.
ESZTÉTIKAI KÉRDÉSEK
Mint láthatjuk, ha gyalogos forgalomról van szó, a térkő és a járdalap ugyanolyan jól betölti feladatát. Ilyenkor leginkább az alapján döntünk, hogy melyik tetszik jobban. Ízléssel nem érdemes vitatkozni, tartja a mondás, de azért érdemes megfontolni az alábbi szempontokat.
- A térburkolatok egyik alapigazsága, hogy a nagyobb burkolólap jobban tágítja a teret. De ez csak akkor igaz, ha távolról látjuk, vagyis, ha van elég terünk a rálátásra.
- Ha a kertkapu és a garázsajtó között csak egy-két autónyi hely van, azt inkább térkővel burkoljuk. A térkő teherbírása folytán eleve jobb választás kocsibeállókhoz, azonban a kerekek nyomvonalában még szabályszerű lerakás esetében is hajlamos egy idő után váju képződni. Ezt megelőzhetjük, ha legalább a nyomvonal alatt betonnal megerősítjük az alapot.
- Tágítja a teret, ha a járdalapokat keresztbe fektetjük, vagyis a hosszabb oldalakat a haladás irányára merőlegesen helyezzük el.
- Népszerű 60 x 40, 40 x 40 és 40 x 20 cm-es méretekből álló járdalap család, amelynek elemeiből igen szép, változatos felületet alakíthatunk ki (pl. teraszburkolat) azonban ennek lerakását bízzuk szakemberre.
- Mivel a nagyméretű járdalapok érvényesüléséhez tér kell, ezért családi házak esetében gyakran használják terasz burkolatként
- Egységes, harmonikus ugyanakkor mozgalmas hatást érhetünk el, ha ugyanazt a járdalapot használjuk teraszburkolatnak és a kertbe tovább vezető út anyagaként.
- Itthon kevésbé elterjedt, külföldön azonban egyre gyakoribb megoldás, hogy a terasz összefüggő leburkolása helyett a gyephézagos megoldást választják. Ilyenkor a járdalapokat olyan tetszőleges távolságra helyezik el egymástól, ami lehetővé teszi a kerti bútorok stabil használatát és a száraz lábbal való közlekedést, ugyanakkor hagy helyet az élővilágnak is. Lazább, szellősebb, természetesebb hatást érhetünk el így, mintha teljesen leburkolnánk a területet.
KERTI TIPEGŐK
A lépésközre lerakott járdalapok tökéletesen megfelelő közlekedést biztosítanak társasházak kertjeiben is. Kisestélyis koktélpartykhoz nem igazán megfelelő, de mindennapi használatra tökéletes. Betölti azt a funkciót, amit egy útburkolattól elvárunk: száraz lábbal juthatunk el A-ból B-be. Egyszerűen, kis költségvetéssel, ízlésesen és környezetbarát módon.
Mint említettük, a járdalapok tökéletesen megfelelnek e célra, de ma már vannak kifejezetten lépőkőnek gyártott burkolatok: ezek kerti tipegő néven kaphatók.
Többféle anyagból, fából vagy természetes kőből is készülhetnek. A beton alapanyagúakat leginkább szabálytalan formájuk különbözteti meg a járdalapoktól. Létezik kör, hiányos kör, levél, lábnyom alakú is, de népszerűek a szabálytalan körvonalúak is.
KERTI TIPEGŐ FEKTETÉSE
Fő előnyük a könnyű lerakhatóság. A kerti tipegők lerakása nem bonyolult, ugyanis nem szükséges komoly alap készítése.
- Egyszerűen helyezzük el őket kényelmes lépéstávolságra, és ássunk a lépőkő alatt (lépőkő vastagsága + 3-4 cm mélységű) alapot. (Ha egyszerűen csak a fűre fektetjük őket, billegni fognak és könnyen letörhet a szélük.)
- A mélyedésbe töltsünk 3-4 cm vastagon sódert és/vagy homokot, húzzuk vízszintesre és tömörítsük meg kicsit és egyszerűen tegyük a mélyedésbe a kerti tipegőt. Egy gumikalapáccsal és vízmértékkel állítsuk be vízszintesre.
- Kis idő múltán a lapok stabilan beágyazódnak a földbe, és mi máris száraz lábbal kelhetünk át a kerten.
Mint láthatja, a kerti burkolatok választéka igen széles. Biztosan Ön is megtalálja a kedvére valót választékunkban!