Betonportal

ÉPÍTKEZIK? BETONOZNA? JÓ HELYEN JÁR! FRISSBETON A MEGOLDÁS

Akkor építkezik. Ne aggódjon, segítünk!

A beton cement, sóder (homokos kavics változó szemcseméretben) és víz keveréke. Ha adott arányban összekeverjük az alkotórészeket, egy többé-kevésbé képlékeny masszát kapunk. Ez a frissbeton.

Alapvetően három lehetőség közül választhatunk, ha frissbetonra van szükségünk:

    • Betonüzemből rendelünk mixerbetont (egyéb elnevezései: készbeton, gyári beton, transzportbeton), kiszállítással.

    • Otthon, magunknak keverjük a betont, betonkeverővel.

    • Zsákos, cement-sóder keveréket vásárolunk, ami száraz (zsákos beton vagy készbeton néven is ismert) és csak vizet kell adagolnunk hozzá.

Hogy néz ki a friss beton?

A „friss” beton megjelenés, halmazállapot, tekintetében egészen különböző lehet. Az elsősorban alapozásra használt ún. földnedves beton (konzisztenciájának jelölése F1) például gyakorlatilag szilárd halmazállapotú, olyasmi állagú, mint a nedves föld. A folyékony beton (F5, F6 stb.) ezzel szemben nem meglepő módon teljesen folyékony, önthető. A skála e két végpontja között található az igen gyakran használt kissé képlékeny (F2) és képlékeny beton (F3) is. A friss beton képlékenysége – szakszóval konzisztenciája – sok mindent befolyásol:

  • a keverést,
  • a szállítást,
  • a bedolgozás módját
  • és a megszilárdult beton tulajdonságait is.

Gyári beton, házi betonkeverés vagy zsákosbeton – melyiket válasszam?

Mindegyik megoldás működhet. Ami leginkább döntő ebben a kérdésben, az a szükséges beton mennyisége.

Minimális mennyiségű beton

Minimális betonszükséglet esetén (javítás, hobbi célú felhasználás) a zsákosbeton a megoldás. Csak bekeverjük egy vödörben, és már javíthatjuk is a terasz hibáit vagy a lépcső letört élét.

Ház körüli kisebb munkák

A ház körüli, kisebb munkákhoz (pl. oszlopok pontalapjának betonozása, kerti fészer, kis terasz betonalapja, zsalukövek feltöltése stb.) érdemes lehet megpróbálkozni az otthoni betonkeveréssel. A közhiedelemmel ellentétben, ha minden költséget összeszámolunk (pl. munkaerő, anyagszállítás, betonkeverő bérlés és szállítás stb.), nem biztos, hogy a házi betonkeverés olcsóbb, mint a gyári beton ár. Sokak számára becsületbeli ügy, presztízskérdés a házi betonkeverés, és valóban nem is egy kivitelezhetetlen feladat. Vannak viszont szabályai, amikkel fontos tisztában lenni, mielőtt e módszer mellett döntünk.

Családi ház építés és nagyobb volumenű munkák

Ha 1–2 m3-nél több betonra van szükségünk, már megéri betonüzemből rendelni a betont. A gyári mixer beton szigorú recept alapján, számítógépvezérléssel, betonüzemben bekevert frissbeton. (Egyéb elnevezései a transzportbeton, gyári beton vagy készbeton.) A kért helyszínre speciális járművel (betonkeverő autó, vagyis mixer; vagy billenőplatós teherautó) segítségével ki is szállítják. Ezzel egyrészt rengeteg munkától kíméljük meg magunkat, másrészt biztosak lehetünk benne, hogy pontosan a számunkra szükséges összetételű, garantáltan magas minőségű betonnal dolgozhatunk.

Összegzés

Mielőtt döntünk a fenti lehetőségek közül, mindenképpen ajánlatos a szükséges beton mennyiség kiszámítása. Gyári beton rendelése esetén a beton mennyiség számítás feladata lekerül a vállunkról, azt a betonüzem elvégzi helyettünk. Ha csak kis mennyiségű betonra van szükségünk, és rendelkezünk a szükséges eszközökkel, tudással is, akkor a házi betonkeverés megfontolandó lehetőség. Azonban, ha nagyobb mennyiségű, meghatározott fajta és jó minőségű betonra van szükségünk, akkor a kész beton rendelése a jobb választás. Ahogy abban az esetben is, ha időt és energiát szeretnénk megtakarítani. Mini anyagszükséglet esetén a zsákosbeton a leginkább praktikus. A végleges döntés mindig a konkrét helyzet és az egyéni preferenciák függvénye.