TÁMFAL ÉPÍTÉS EGYSZERŰEN BETON TÁMFALELEM, RÉZSŰKŐ SEGÍTSÉGÉVEL
Ha Önnek kissé lejt a telke és még nincsen támfal a kertjében, bizonyára tapasztalta már az alábbiakat:
- egy nagy eső sebes patakként rohan át a kerten, jelentős mennyiségű termőföldet mosva a kapu elé, a járdára, mindenhová.
- gyakran hanyatt esik a kerti székkel, ha rossz irányba állítja le,
- a kerti asztalról legurul a paradicsom,
- focizás közben két rúgásonként a ház előtti kerítésig gurul a labda.
Ha az Ön kertje teljesen sík, valószínűleg nem lenne ellenére valamilyen függőleges tagolás, amin megpihenhet a tekintete, kiemelheti egyes növényei szépségét vagy akár kertje funkciók szerinti tagolásában is segítségére lehet.
A rézsűk megtámasztására, megkötésére többféle módszer és többféle eszköz is létezik. A leggyakoribbakat az alábbi ábrák szemléltetik. Mi most a rézsűkőről (flórakosárról) írunk majd bővebben.
ELŐREGYÁRTOTT BETON TÁMFALELEMEK
Beton támfalelemekből igen sokféle kapható. A megjelenésében és használatában egyaránt óriás Lego elemekre emlékeztető betonblokkoktól kezdve a 2-3 méter magas L alakú elemekig széles a választék. Ezeket azonban elsősorban nagyobb volumenű ipari felhasználásra tervezték így most külön nem térünk ki rájuk. Családi házak esetében a támfal építés főként rézsűkövek segítségével valósul meg. Gyakori elnevezésük még a flórakosár, növényedény vagy növénytámfal is.
MI AZ A RÉZSŰKŐ VAGY FLÓRAKOSÁR?
Az újabban flórakosárnak is nevezett rézsűkő belül hézagos, betonból készült építőelem, amelybe földet, mulcsot, kavicsot vagy betont tölthetünk a stabilitás növelése céljából.
Segítségével gyorsan, egyszerűen, viszonylag olcsón lehet támfalat építeni, akár házilagos kivitelben is. Általában minden nagy betonelem gyártó cég kínálatában ott vannak a rézsűkövek is, így nem meglepő módon nagy méret-, forma- és színválasztékban kapható.
Ha a hagyományosabb formavilág hívei vagyunk, válasszuk az ívelt formákat, míg egy szögletes, minimalista épülethez inkább az egyszerű, szögletes formák illenek.
A flórakosár kompakt alakja révén egyéb célokra is felhasználható. Sokan egyszerűen beton virágtartóként, nagyobb méretű kültéri kaspóként gondolnak rá, és annak is használják. A rézsűkő természetesen beton virágtartónak is tökéletesen megfelel.
MIRE VALÓ A RÉZSŰKŐ?
A rézsűkövek segítségével lejtős telkünkön egyszerűen kialakíthatunk egy-két (vagy több) vízszintes szintet, amelyeket lépcsővel köthetünk össze.
A lejtő megszüntetésével vízszintes felületeket nyerhetünk kertünkben, amelyek a lejtősnél sokkal könnyebben használhatók, és az esővíz is jobban hasznosul, mivel leszaladás helyett be tud szívódni a talajba.
A rézsűkőből épített flórakosár támfal megtartja a földet, megakadályozza annak lemosódását, lecsúszását.
A funkción túl jelentős esztétikai értékkel is bír: szépen megépítve, növényekkel beültetve kertünk dísze lehet.
Teljesen sík telek esetében sem kell lemondanunk a flórakosár használatáról. Építhetünk belőle például magaságyást, jelentősen megkönnyítve magunknak a zöldségtermesztést. Ha a pedig a magaságyásokat rendszerré fejlesztjük, és mondjuk hátsó kertünk teljes hosszában végig visszük a kerítés mellett, igazán mutatós helyet teremtünk növényeinknek, ahol biztosan mindig szem előtt lesznek.
Sík terep esetében megtörhető a felület monotóniája egy vízszint alá süllyesztett szalonnasütő, kerti kiülő megépítésével is, amihez szintén kiváló választás a rézsűkő.
BETON LÉPCSŐ ELEMEK
Minél nagyobb a szintkülönbség a kertben, annál valószínűbb, hogy lépcsőkre is szükségünk lesz. Építhetünk persze magunknak is, de választhatjuk az előregyártott beton lépcsőelemeket is, jelentősen megkönnyítve a dolgunkat.
RÉZSŰKŐ TÁMFALAK ELŐNYEI
- Stabilitás és erózióvédelem
A rézsűkő támfalak kiváló megoldást kínálnak a meredek lejtők stabilizálására. Az ilyen típusú támfalak hatékonyan gátolják a talaj lemosódását esős időben. Erre hajlamos területeken védelmet nyújtanak az esetleges földcsuszamlások és sárlavinák ellen.
- Helykihasználás
A növénytámfalak lehetővé teszik, hogy ne csak hasznosítsuk a meredek domboldalakat, de esztétikus és funkcionális teret is teremtsünk. Ezen a támfal típuson épített teraszok, kertek és akár közlekedési útvonalak is létrehozhatók, növelve a terület kihasználtságát.
- Időtállóság
A beton támfalelemek hosszú élettartamúak, mivel időtálló anyagokból, például betonból vagy természetes kőből készülnek. Ellenállnak az időjárás viszontagságainak és minimális karbantartást igényelnek.
- Esztétika
A jól kivitelezett rézsűkő támfalak hozzátesznek a környezethez. A megfelelően kiválasztott, minőségi anyagok lehetővé teszik, hogy a támfalak harmóniában legyenek a környezettel, és a természet részének tűnjenek.
HOGYAN ÉPÍTSEK RÉZSŰKŐ TÁMFALAT?
A flórakosár támfalak építésének módját annak magassága határozza meg.
Alacsony (0-100 cm magas) rézsűkő támfal építése
- A maximum 60 cm magas 3-4 sorból álló támfal stabil kialakításához nem szükséges betonozni az alapot. Elegendő az alapot kb. 30 cm mélyen kiásni és 20 cm zúzottkő (sóder) réteget elteríteni, majd azt lapvibrátorral tömöríteni.
- Erre kerül még 1-2 cm homokréteg, ami a támfal elemek pontosan vízszintes beállítását segíti elő.
- A tömörítés nem elhagyható munkafolyamat, e nélkül néhány hét vagy hónap alatt az egész támfal megsüllyed és balesetveszélyessé válik.
- Soronként ellenőrizzük a vízszintet, ha kell, kis műanyag távtartókkal korrigálhatjuk az eltéréseket.
- A tökéletesen vízszintes első sor beállítása után a többi sorban csupán egymásra kell rakni a növényedényeket az előre eldöntött mintázat szerint. Tehetjük őket szorosan egymás mellé, vagy hagyhatunk 10-15 cm távolságot az elemek között. Így több helyük lesz a növényeknek, viszont több föld is mosódhat ki, egy-egy nagyobb eső hatására. A magasság növelésével érdemes az elemek sűrűségét is növelni a nagyobb stabilitás érdekében.
- Az elemek előlapján lévő, gyárilag kiképzett kis perem megakadályozza, hogy a felső sorok előre csússzanak. Így azok mindig pár centivel hátrébb lesznek, mint az alattuk levő. Így egyrészt egy esztétikus rézsű alakul ki, ahol a növények nem árnyékolják le egymást, másrészt a hátra dőlés kiegyenlíti a mögöttes föld ellenirányú nyomását.
- Ha ütközésig egymásnak toljuk a rézsűkövek peremét, akkor a függőlegeshez közelítő, olyan 70 fok körüli lesz a dőlésszög. Megjelenésében így egy eléggé összefüggőnek tűnő beton falat kapunk, amiben nem sok helyük lesz a növényeknek.
- Az elemek között ilyen magasság esetén nincs szükség kötőanyagra, így a megépített fal később akár el is bontható.
- A támfal mögötti földet rétegenként alaposan tömörítsük meg, ezzel tudjuk megakadályozni, hogy a talaj össze tömörödjön és megsüllyedjen, a támfal pedig instabillá váljon.
- A második sort ne pontosan egymás fölé, hanem félig elcsúsztatva (kötésben) rakjuk le a nagyobb stabilitás érdekében.
- A kerti támfal építése egy méter körüli magasságig nem túl nagy ördöngösség. A magasság növelésével azonban a tudnivalók és betartandó szabályok mennyisége is megnő.
Középmagas (100-200 cm) magas növénytámfal építése
1 méternél magasabb támfal esetében fontoljuk meg szakember bevonását. Ugyanis a támfal statikáján túl ilyen magasságnál már figyelembe kell venni a talaj minőségét is, mert például annak vízelvezető képessége befolyásolhatja a támfal építésének módját. Egy jó vízáteresztő, homokos-kavicsos talajban könnyen el tud szivárogni a víz, míg egy agyagosban kevésbé. Ha az anyagos talajban lévő több víz télen megfagy, nagyobb lesz a térfogata, ezáltal kis mértékben ugyan, de előre tudja nyomni a támfalat, főleg, ha nem jól van megépítve.
- Magasabb támfal esetében nagyobb lesz a föld nyomása is a az építményen, ezért úgy kell a támfalat megépíteni, hogy ezt elviselje.
- Tehát a magasság növelésével mélyíteni kell az alapot, ezzel tudjuk a támfal stabilitást is növelni. Minimum 50, de inkább 80 cm mélyre ássunk, majd következik a sóder és homokréteg, amire 20 cm frissbeton terítése kötelező.
- Az első sor rézsűkövet a még nedves betonba kell ágyaznunk egy gumikalapács és vízmérték segítségével szigorúan vízszintesen. Az elemeket itt is eltolásban, keresztkötésben rakjuk, mint azt fentebb leírtuk.
- Tovább növelhetjük a támfal stabilitását, ha nem csak az alapját építjük betonra, hanem a rézsűköveket is termőföld helyett híg betonnal töltjük fel.
Magas (200+ cm) kerti támfal építése
Két méternél magasabb támfal építésével ne kísérletezzünk házilag, bízzunk meg vele szakembert. Egy rosszul megépített fal esetleges leomlása vagy két-három év múlva visszabontása jóval többe kerül, mintha már elsőre jólépítenénk meg.
- Két métert meghaladó magasság esetén mindenképpen szükséges, hogy az egy oszlopban elhelyezkedő rézsűköveket kb. 2 méterenként bevasalják és betonnal kiöntsék.
- Előfordulhat, hogy az alapot mélyebbre kell ásni, vagy az abban lévő betonréteg vastagságát is meg kell növelni.
- Ajánlott a támfal elemeket 5%-os lejtéssel megdönteni a megtámasztani kívánt földtömeg irányába. Ezzel megnöveljük ellenállását a földtömeg nyomásával szemben.
BEÜLTETÉS
Ha mindezzel megvagyunk, jöhet a legszórakoztatóbb és leglátványosabb rész: a flórakosarak végleges földdel való feltöltése és maga az ültetés.
Ha kevés helye van a növényeknek, akkor válasszunk kisebb méretű strapabíró pozsgásokat, vagy „jég hátán is megél” fajtákat, mint a borostyán vagy kis meténg. Ezek gyorsan terjednek, hamar zöld növényekben gyönyörködhetünk betonfal helyett.
Ha viszont nem akarjuk teljesen eltakarni a falat, akkor maradjunk a támfal fényviszonyaihoz passzoló hagyományos évelőknél.
Kis gondozással a növényfal hamarosan kertünk fő látványeleme lehet.
ÖSSZEFOGLALÁS
A rézsűkő virágtartók és egyéb beton támfal elemek segítségével biztonságosan megtámaszthatunk meredek domboldalakat, vízszintes felületeket alakíthatunk ki alapvetően lejtős kertünkben.
Tartós és biztonságos támfalak kialakításához elengedhetetlen mind a minőségi alapanyag, mind a szakszerű építés.