Betonportal

TÉRKŐ, SZEGÉLYKŐ – SZÉP ÉS PRAKTIKUS

A térkő egy gyári körülmények között, kétféle betonból öntött kültéri felületburkoló elem. Színben, méretben és formában is nagy választékban kapható.

Ha Ön a kerti út, ház körüli járda, autóbeálló, terasz, kerti sütögető burkolásán gondolkodik, ne keressen tovább! A térkő lesz a megoldás!

A térkő burkolat nélkülözhetetlen eleme a szegélykő. A szegélykő a térkő burkolat legszélén található lezáró, határoló sor. Ez a sor biztosítja az egész burkolat stabilitását, megakadályozza a lapok szétcsúszását.

Miért jobb a térkövezés, mint a betonozás? Mert sokkal szebb felületet kapunk, ami ráadásul könnyedén, egyszerűen, nyom nélkül javítható, kis karbantartással hosszú ideig szép marad. Emellett engedi leszivárogni a csapadékot a talajba, megkönnyítve a fák, növények életben maradását, a talaj életét.

MIBŐL VAN A TÉRKŐ ÉS A SZEGÉLYKŐ?

A térkő egy gyári körülmények között, betonból öntött kőre hasonlító burkolóelem. Alapanyaga kavics, homok (együtt sóder) víz és cement. A változatos megjelenés és jó minőség érdekében a gyártók szigorúan titkos arányban különböző színezékekkel és adalékanyagokkal befolyásolják megjelenését.

A tartósság növelése érdekében a térkő két különböző minőségű betonrétegből áll: magbetonból és felbetonból. A magbeton a térkő alsó, durvább, nagyobb szemcséjű kavics felhasználásával készült rétege. A felbeton a felső betonréteg, ezen járunk, ezt koptatjuk, ezt látjuk. A felbeton finomabb, fehérebb cementből készül, ami sima, egyenletes felületet eredményez és színezni is egyszerűbb.

HOGY KÉSZÜL A TÉRKŐ?

A térköveket és szegélyköveket betonüzemekben gyártják. A két, különböző minőségű betont rétegenként formába öntik, majd vibrálással tömörítik. A két réteget külön-külön és együtt is megvibrálják. Ez nagy tömörséget eredményez, ami meggátolja, hogy víz jusson a térkő belsejébe, és télen megfagyva szétrepessze, tönkre tegye azt. A térkő tehát fagyálló és igen tartós burkolóanyag. A tömörítés után 2-3 nap szárítás következik, amit „érlelésnek” neveznek. És már készen is van a térkő, mehet az Ön teraszára vagy kocsibejárójára.

A kiváló minőségű alapanyag nem elég, a megfelelő végeredmény elérése érdekében azt jó minőségben kell lerakni is! A térkövezés nem ördöngösség, a gyakorlati dolgokban való átlagos jártassággal magunk is elvégezhetjük. Több nap munkára és egy jó kis izomlázra azért készüljünk fel. Nulla gyakorlati tapasztalattal inkább bízzuk szakemberre a munkát.

A TÉRKŐ SZÁMOS ELŐNYÖS TULAJDONSÁGGAL RENDELKEZIK

Színben, méretben, formában, vastagságban, terhelhetőségben is bőséges a kínálat. Hogy miért is ilyen népszerűek ezek a kövek?

  • A térkő praktikus: könnyen javítható, egyszerűen lerakható

Ez a térkő talán legnagyobb előnye az összefüggő beton felületekhez képest. Ennek jelentőségére akkor döbben rá az ember, amikor egy-egy részen fel kell törni a betonozott járdánkat, mert felfagyott, vagy szeretnék behozni az internetkábelt. A javítás után lőttek az esztétikának, nézhetjük még tíz évig a toldozott-foldozott felületünket. A térkövezés esetében nincs ilyen probléma: felszedjük a kérdéses helyeken, utána egyszerűen visszarakjuk. Könnyek javíthatók a hibák, pótolhatók a sérült darabok. A térkő lerakása sem ördöngösség, némi gyakorlati vénával házilag is kivitelezhető. Bővebben lásd lejjebb.

  • A térkő tartós, erős, strapabíró

A legtöbb térkő kifejezetten erős: nem kopik, nem törik, megtartja alakját: kiválóan ellenáll hónak, fagynak, tűző napsütésnek. Ehhez persze szakszerű kivitelezés is kell, mint már említettük. (Miből van, hogy készül a térkő? Lásd lejjebb.)

  • A térkő szép

Egy építőanyag esetében a praktikum után rögtön az esztétikum következik. A térkő pedig szép. Legalábbis sokkal szebb, mint a szóba jöhető alternatívák, a betonozás vagy az aszfaltozás. Egyszerűen igényesebb, barátságosabb esztétikusabb az udvar, a kert, a komplett összkép.

A térkő sokkal esztétikusabb és legalább olyan strapabíró, mint a beton

Tipp! Mivel térkő sokféle színben kapható, olykor nehéz lehet a választás. Nem mindig a ház színével megegyező szín a legjobb, túlságosan egynemű lehet a látvány. Egy kontrasztosabb színű térkő burkolat kiemeli a házat.

Tipp! Ha saját kezűleg fogjuk lerakni a térkövet, válasszunk inkább egymással harmonizáló árnyalatokat, ne teljesen egyszínűt. A tarka felületen kevésbé tűnnek fel a lerakás esetleges tökéletlenségei.

Tipp! Nagy területek burkolására nagyobb méretű, kis területekhez kisebb méretű köveket válasszunk. Járda burkolása esetén olyan térkövet válasszunk, amelynek mérete kiadja a járdánk méretét. Magyarul törekedjünk rá, hogy minél kevesebbet kelljen majd vágni.

  • A térkő burkolat fontos design elem

A térkő típusának, színének, méretének megválasztásával, lerakásának módjával sok olyan hatáselem van a kezünkben, amivel csak élni kell tudni.

Tipp! Ha például kicsi a kertünk, térkövezzük a kerti ösvényt a belseje felé egyre világosodó árnyalatokkal, így mélységet adhatunk a térnek. A kert ezáltal mélyebbnek és nagyobbnak tűnik majd.

Tipp! Az anyagok és a lerakás mintázatok ismétlődése nyugalmat teremt. A nyugalom nem azonos az unalommal.

Némi változatosság színben vagy mintában szinte kötelező, főleg nagy terek esetében. De ügyeljünk az arányokra. A túl sok különböző minta vagy színváltozat nyugtalan összbenyomást kelt.

  • A térkő burkolat jó a környezetnek

Nem azt mondjuk, hogy térkövezze le a komplett kertet, hanem azt, hogy a térkő környezeti szempontból jobb választás, mint a betonozás. Nem ad ugyanis teljesen vízzáró felületet, így a fugákon keresztül a csapadékvíz le tud szivárogni a mélyebb rétegekbe, valamint a talaj levegőzése is biztosított.

A LEGGYAKORIBB TÉRKŐ FAJTÁK

Jártunkban-keltünkben sokféle térkővel találkozhatunk. Nem mindegyik alkalmas azonban mindenre. Lássuk a leggyakoribb típusokat!

  • Szögletes, téglalap alakú térkő

Mérete gyártónként eltérhet, leggyakrabban 10x20x6 cm. Oldalai derékszögűek és párhuzamosak. Legtöbbször a szürke különböző árnyalataiban kapható, de egyéb szín is előfordulhat. Egyszerűsége folytán rendkívül sokoldalú, változatosan lerakható. Gyakran láthatjuk parkolók, teraszok, autóbeállók burkolataként.

  • Hullám térkő

Hosszabb és rövidebb oldalával is hullámot formáz, az elemek tökéletesen illeszkednek egymáshoz. Napjainkban rendkívül népszerű, gyakori. Jól bírja a terhelést, ezért bevásárlóközpontok parkolóiban, benzinkutakon is gyakran találkozhatunk vele.

  • Kutyacsont térkő/ H térkő

Nevét két vége felé kiszélesedő alakjáról kapta. Formájuk segítségével az elemek még erősebben kapcsolódnak egymáshoz, ezért még nagyobb a terhelhetőségük.  Nem véletlenül látjuk gyakran ezt a fajta térkövet lejtős területeken, garázsokban, áruházak parkolóiban.

  • Térkő mixek

Gyárilag összeállított, általában téglalap alakú térkő mixek harmonizáló színekben, olykor különböző méretekben összecsomagolva. A térköveknek a szélessége és a magassága megegyezik, a hosszúságuk különbözik. Egy raklap háromféle, különböző elemet tartalmaz. Ezek kombinációjával a lehetséges variációk száma gyakorlatilag kimeríthetetlen. Medencék körül, teraszok, téli kertek, kerti utak burkolataként igen gyakori.

  • Gyeprács vagy gyephézagos térkő

Az előzőektől annyiban eltér, hogy a közepe lyukas. Ezt a hézagot földdel kell feltölteni, ahová füvet, lóherét, bármilyen ellenálló, igénytelen növényt ültethetünk. Jóval természetesebb, zöldebb, élőbb hatást kelt. További előnye, hogy nem forrósodik fel annyira a nyári melegben és jobban elnyeli a lehullott csapadékot is. Magas teherbírásának köszönhetően akár parkolókba, gépkocsifelhajtókhoz is ideális lehet, nem csak kerti járdának. A benne élő növényzet gondozása miatt karbantartási igénye természetesen magasabb.

TÉRKŐ MÉRETEK

Mint már említettük, térkövek különböző méretben kaphatók. Általános szabálynak tekinthető, hogy kisebb helyre kisebb burkolóelem, nagyobb helyre nagyobb méretű burkolóelem illik inkább. A nagyobb kövek előnye, hogy arányosan kevesebb fugát tartalmaznak. Ez nem hátrány, ugyanis a fugák között hajlamos egy idő után feltörni a gyom, hiába terítettünk alulra geotextilt. Szóval egy kis karbantartásra azért teli térkövek esetében is számítani kell.

A térkő vastagsága általában 4, 6 vagy 8 cm.

  • 4 cm vastag: kizárólag gyalogos forgalom céljára
  • 6 cm vastag: személygépkocsira tervezett vastagság
  • 8 cm vastag: ez már a teherautót is elbírja

Tipp! Nem árt tudni, hogy minden gyártó terméke különböző, a legritkább esetben kompatibilisek egymással. Rendeljünk inkább egy gyártótól!

Tipp! Ha térkövet választunk, nézzük meg, hogy kapható-e hozzá szegélykő!

Tipp! A gyártók gyakran módosítják a kövek méretét, ezért ajánlatos a szükségesnél 1-2 m2-rel többet rendelni, hogy akkor is tudjuk pótolni a hibás elemeket, ha esetleg azóta már nem gyártják a mi fajtánkat.

A 4 LEGYAKORIBB TÉRKŐ LERAKÁS MINTA

Nem csak a kő kiválasztása fontos ahhoz, hogy kertünk, teraszunk különleges legyen. A lerakás módja is hatással van az összképre.  Főleg nagy területek esetében fontos valamilyen módon megtörni a monotóniát: érdemes vagy a színekkel, vagy a lerakás módjával játszani egy kicsit. A térkő lerakás módja a teherbírásra is hatással van: nem minden térkő alkalmas minden fektetési módhoz. Következzen a 4 leggyakoribb térkő lerakás minta!

Keresztkötés kezdőknek

Ez a fajta rácsmintázat tisztaságot és a nyugalmat áraszt. Csak a színekkel lehet variálni, azzal viszont érdemes! A járdalapokból kirakott felület teraszokra alkalmas, járműforgalomhoz nem ideális.

A népszerű sorkötés vagy félkötés

Lerakása egy fokkal bonyolultabb, mert a térkövek soronként mindig fél kővel el vannak tolva. Gépjárműforgalom esetén is használható.

Tipp! Fektessük átlósan a haladási irányhoz képest, így még tökéletesebb lesz a terhelés eloszlása.

A rugalmas halszálkás kötés

A köveket egymáshoz képest 45°-os szögben fektetjük, hasonlóan egy lépcsőhöz. Jól strukturált és mozgalmas benyomást kelt.

Tipp! Különböző árnyalatokkal rakva is nagyon jól mutat.

Íves kötés haladóknak

Ez a fajta lerakási mód nagyon szép, harmonikus, egyszerre nyugodt és mégis mozgalmas. Azonban lerakása szakértelmet kíván. Ne kísérletezzünk vele házilag.

Ez a fajta burkolat mindenképpen kis méretű térköveket igényel. Megvalósítható téglalap és négyzet alakú térkövekkel is, de sokkal szebb lesz a végeredmény, ha speciálisan e célból készített, ék alakú térkövet választunk.  

TÉRKŐ ÁRAK NAGYSÁGRENDILEG

Egzakt árakat nehéz írni, hiszen a térkő árakat is befolyásolja a méret, a forma, a minőség, a vastagság, a gyártó stb.

  • 4000 Ft/m2 ár körül már kaphatók jó minőségű térkövek, ez alá ne nagyon menjünk
  • 6000 Ft körül már igazán jó minőséget kaphatunk + szállítás, csomagolás stb.
  • A legtöbb gyártónál csak egész raklap mennyiségek vásárlása lehetséges
  • 1 raklapra 7-9 m2 térkő fér rá mérettől, formától függően

 

TÉRKŐ LERAKÁS HÁZILAG

Azt szokás mondani, hogy a térkő lerakás házilag sem nehéz. Hogy kinek mi a nehéz, az egyénfüggő, de ne úgy gondoljunk rá, mint valami kis semmiségre, amit bárki kiráz a kisujjából. Egyrészt átgondolást és tervezést igényel, másrészt jelentős mennyiségű fizikai munkát, harmadrészt figyelmes, pontos kivitelezést.

Az alábbiakban csak a legfontosabb munkafázisokról ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat vázlatpontszerűen. Ez alapján már mindenki el tudja dönteni, hogy a térkő lerakás házilag neki való munka-e vagy inkább szakembert bíz meg vele.

Tervezés

  • Meghatározzuk a térkövezendő területet (ez lesz az ún. „tükör”), kőműves zsinórral pontosan kijelöljük. A kifeszített zsinór pontosan a leendő burkolat tetejének magasságában legyen.
  • Kiválasztjuk a megfelelő térkövet és szegélykövet. Próbáljunk úgy választani, hogy minél kevesebbet kelljen darabolni.
  • Átgondoljuk és le is rajzoljuk a tervezett rétegrendet.
  • Kiszámoljuk a szükséges anyagok mennyiségét és megrendeljük őket.

Térkő rétegrend- avagy mi kell a térkő alá?

A térkövezés lelke a megfelelő alapozás és megfelelő szegélyezés. E nélkül kidobott pénz lesz minden erre fordított összeg, mert hamarosan meghullámosodik a felületünk, a nagyobb terhelésnek kitett részeken kilazulnak, eltörnek a kövek.

Sokak szerint elég a kavicságy, mi inkább biztosra megyünk és a betonozást javasoljuk mindig, minden helyzetben, még járda alá is. A szegélykövek megtámasztásához amúgy is mindenképpen szükség van betonra. Rendeljünk vagy keverjünk valamivel többet, és biztosan nem gyomosodik, hullámosodik meg a térkő burkolatunk két év után.

Akkor mi kell pontosan a térkő alá? – avagy ilyen a jó térkő rétegrend:

  1. gyommentes, tömörített föld
  2. 15-20 cm vastag szemcsés anyag (homokos kavics, kavics vagy apró szemcsés bontott beton) lapvibrátorral tömörítve. Feladata a nedvesség távoltartása a következő (beton) rétegtől és a teher elosztása.
  3. 8-12 cm vastag betonréteg. Bármilyen olcsó beton megfelel, a vízáteresztő CKT is tökéletes. Lapvibrátorral tömörítsük és törekedjünk mindenhol az egyenletes vastagságra.
  4. 2 cm vastag homokréteg. A gyakorlatban ez hol 5 cm lesz, hol fél. Egy léccel finoman elhúzzuk, nem kell tömöríteni. Feladata a burkolat egyenletes magasságának biztosítása. Fontos, hogy mindenhol legyen homok, egy térkő se a betonon feküdjön, mert billegni fog!
  5. térkő

Alapozás

Következhet a burkolandó terület, a tükör kiásása. Ha összeadjuk a fenti rétegrend magasságait 34 cm+ a térkő magassága eredményt kapunk. A tükör területén tehát 30-50 cm-es mélységben eltávolítjuk a talajt, gyökereket, növényeket stb. Van, aki leás a fagyhatárig, 80 cm-ig, a tökéletes biztonság érdekében. A széleken ráhagyunk 30 cm-nyit. Ennek majd a szegélykövek megtámasztásakor lesz jelentősége. Ez igen sok, igen fárasztó ásást jelent. Ha tehetjük, kérjünk segítséget vagy béreljünk gépet.

Szegélyezés szegélykővel

Ez az egyik legfontosabb munkafázis. A szegélykő sáv tartja a helyén a burkolatot, megakadályozza a térkövek szétcsúszását nagyobb terhelés, például személygépkocsi vagy teherautó ráhajtása esetén.

A szegélykövek beton ágyba kerülnek és mindkét oldalról betonnal vannak megtámasztva

  • A kiásott és döngölt tükör felületére, (annak szélétől 30 cm-rel beljebb) a későbbi helyükre egymás mellé állítgatjuk a kerti szegély esetében jellemzően egy méter hosszú, 5 cm széles és 20 cm magas szegélyköveket. Ahol szükséges, méretre vágjuk.
  • Földnedves betonból alapot készítünk a szegélyköveknek. A leendő szegély helyére 8-10 cm magasságban betont rétegzünk, majd jelölőzsinór, lézeres szintező vagy vízmérték segítségével gumikalapáccsal ütögetve pontosan beleállítjuk a szegélyköveket. Szerencsére általában gyárilag nútos kialakításúak, így beállítani is könnyebb és erősebb is a kapcsolat. Rendkívül fontos ennek a munkafázisnak a precíz elvégzése ahhoz, hogy a szegélyünk pontosan a helyén legyen.
  • Ezután a szegélyköveket mindkét oldalról friss betonnal megtámasztjuk úgy, hogy a betont kb. 45 fokban a szegélykövek feléig felhúzzuk, tömörítjük, locsolgatjuk és hagyjuk megkötni (1-2 nap).

A tükör feltöltése

Ezután következhet a tükör feltöltése a rétegrendünkben meghatározott anyagokkal. A rétegeknek a vízelvezetésben (ezáltal a felfagyás megakadályozásában) és az egyenletes súlyelosztásban van szerepe.

  • Rétegezzünk sódert vagy zúzott követ a területre kb. 20 cm vastagságban, egyengessük, lapvibrátorral tömörítsük.
  • A kirendelt vagy házilag betonkeverővel kevert frissbetont (C6-os, C8-as vagy CKT beton) 12 cm vastagságban terítsük el egy gereblyével és léccel húzzuk vízszintesre! Tömörítsük lapvibrátorral.
  • A 2 cm-es homokrétegünkhöz a 0-4 -es homok ideális. A homokréteg magasságával itt még korrigálhatjuk a kisebb hibákat. Úgy terítsük el, hogy az erre kerülő térkő teteje elérje az elején zsinórral kitűzött magasságot. Terítsük el, húzzuk simára egy lehúzóléccel.

A térkő lerakása – végre!

A szélektől kezdve, befelé haladva, a kiválasztott lerakási minta szerint kell lerakni a térköveket egymástól maximum fél centiméter távolságra. Munka közben az ágyazatba semmiképp ne lépjünk bele, mindig a már lerakott burkolaton álljunk!

A térkő fugázása

A térkövek fugázása nem bonyolult: egyszerűen nagyon finom szemcséjű homokot kell a hézagokba sepregetni kézzel vagy seprűvel. Már majdnem kész vagyunk! Zárásként döngöljük meg a felületet egy farönkkel vagy vibráló géppel. Pár nap alatt valamennyit tömörödik a fuga, ekkor érdemes pótolni a hiányzó homokot.

És kész!

Amint látjuk, a térkövezés nem kis munka! A fenti ismertető alapján, mindenki el tudja dönteni, mi legyen a következő lépés!