Betonportal

GYORSAN ÉS OKOSAN – AZ ELŐREGYÁRTOTT VASBETON FÖDÉM, BETONFAL, BETON FOLYÓKA ÉS TÁRSAI

Miért jó és mikor éri meg az előregyártott vasbeton födém, betonfal és egyéb előregyártott beton elemek használata?

Az előregyártott beton elemekből való építés világszerte reneszánszát éli. Használatával gyakorlatilag nincs építészetileg megvalósíthatatlan elképzelés, csak a tervező képzelete szab határt. A betonelem gyártás technológiája napról-napra fejlődik. Ma már a klasszikus és népszerű elemek (pl. zsalukő, térkő, szegélykő, támfalelem, E gerenda, béléstest, beton folyóka stb.) mellett elérhetők például komplett beton fal megoldások, hűtő-fűtő mennyezetek, látszóbeton lépcsők, folyókák, beton födémpanelek és egyéb beton termékek is. A technológia különösen jól alkalmazható olyan nagyméretű, egységes struktúrájú épületeknél (pl. kórház, kollégium, szálloda, iskola stb.), vagy ahol a helyszíni kivitelezés a hagyományos módon nehézségekbe ütközik.

födém megoldások
betonfal, beton panel
beton folyóka

A térkőről már nagyon sokat írtunk, olvassa el ITT.

MIK AZOK AZ ELŐREGYÁRTOTT BETON ELEMEK?

Az előregyártott beton elemek olyan építőelemek, amelyeket adott méretre és formára előre legyártanak egy erre szakosodott betonüzemben. Az elkészült elemeket speciális szállító járműveken kiszállítják, daru segítségével a helyszínre emelik és ott összeszerelik. A választék széles: komplett falak, födém rendszerek, lépcső, gerenda, beton folyóka mind-mind nagy választékban kapható. Az előregyártott beton elemek ütőkártyája, hogy szinte minden aspektusukat optimalizálják a hatékonyság és a legjobb minőség érdekében.

AZ ELŐREGYÁRTOTT BETON ELEMEK HASZNÁLATÁNAK ELŐNYEI

Gyorsaság – építkezzen nyugodtan!

Az egyik legnagyobb előnye az előregyártott elemekből való építésnek az építési idő jelentős csökkentése. Míg a hagyományos építkezés hónapokig vagy évekig is eltarthat, az előregyártott elemekkel az épület szinte varázsütésre megszülethet. A legtöbb elem már gyártáskor aprólékosan előkészített, tartalmazza például a vezeték kiállások, süllyesztett lámpák és kapcsolók, mennyezetáttörések, ajtók, ablakok helyét. A helyszínen „csak” össze kell szerelni őket. Ennek köszönhetően az építkezés gyorsabb és kevésbé stresszes folyamat lehet.

Költséghatékonyság – az elérhető legjobb minőség

Az előregyártott beton elemek használata a hagyományos építkezési módszerekhez képest költséghatékonyabb lehet bizonyos méret vagy megrendelt darabszám felett. A gyártásban lévő hatékonyság, a kevesebb munkaerő és az anyagpazarlás minimalizálása csökkenti a költségeket. Ugyanakkor a betonelem gyártáshoz speciális gyártócsarnokok, gépek és megfelelő tervezői, gyártói szaktudás szükséges, amit viszont meg kell fizetni.  Így összességében azt mondhatjuk, hogy az egyedi méretű betonelemekből való gyártás inkább nagy volumen esetében megtérülő befektetés.

Rugalmasság – egyedi igények kielégítése

Az előregyártott beton elemek nem jelentik azt, hogy az épületek unalmasak vagy egyformák lesznek. Az új építési módszerek lehetővé teszik a testreszabhatóságot és az egyedi tervezést. Mivel a betonüzemekben speciális zsaluk segítségével öntik ki a beton paneleket, leginkább a szükséges zsaluk megépíthetősége szab határt az elképzeléseknek.

Fenntarthatóság – a környezetbarát megoldás

Az előregyártott elemek gyártása során kevesebb anyagot és energiaforrást használnak fel, mint a hagyományos építésnél. Emellett a gyártás helyén kevesebb hulladék keletkezik, mivel a termékek precízen előre elkészülnek.

FÖDÉM MEGOLDÁSOK

MI AZ FÖDÉM?

A födém a különböző építmények lefedésére, az egymás fölött lévő terek elhatárolását szolgáló, vízszintes szerkezeti elem. Magyarul az, amit a köznyelvben egyszerűen plafonként emlegetünk.

LEGGYAKORIBB FÖDÉMTÍPUSOK

Az idők folyamán többféle födémtípus is kialakult.

A fa födém az egyik legrégibb és legolcsóbb födémtípus. Készülhet sűrűn egymás mellé helyezett gerendákból, vagy nagyobb távolságokra helyezett gerendákból és valamilyen hézagkitöltő anyag pl. falécek kombinációjából.

Teherbírása nem veheti fel a versenyt a beton födémekkel, tetőtér beépítésre, emeletráépítésre nemigen alkalmas. Alacsony tömegéből kifolyólag hőszigetelő képessége sem túl jó. Előnye, hogy könnyen, gyorsan, jelentősebb szaktudás nélkül is kivitelezhető és ára is kedvező. Napjainkban állandó lakhatásra tervezett épületek esetébe már nem sűrűn alkalmazzák.

ELEMES BETON FÖDÉMRENDSZEREK

A betonból készült födémrendszerek számos előnyös tulajdonsággal bírnak:

  • rendkívül tartósak,
  • ellenállóak a korróziónak
  • nem repednek, alaktartásuk kiváló,
  • hosszú élettartamúak,
  • nagy sűrűségük miatt jó hőszigetelők,
  • vízfelvételük kicsi,
  • tűzállóságuk kiváló.

Vasbeton gerendás födém

Családi házak esetében a legelterjedtebb födémtípus Magyarországon az előregyártott beton E gerenda és béléstest (beton kefni) kombinációjából létrejövő beton födém. A vasbeton gerendák kezdetben hagyományos módon készültek, később terjedt el az előfeszített vasalás.

A normál vasalású gerenda esetében a vasalást a hagyományos gerendákra jellemző elv szerint alakítják ki. Az ilyen gerendával lefedhető falközméret 20-40-60 cm-es méretlépcsőkben tervezhető meg. A gerenda keresztmetszete állandó, csak a vasalás mértéke változik az alátámasztó pontok függvényében. Ezek a födémgerendák a terhelés miatt egy idő után lehajlottak, természetesen bőven a megengedettnél kisebb mértékben.

Az előfeszített vasbeton gerenda később terjedt el. Gyártásához nagyszilárdságú betonacélt használnak. A betonacél szálakat a gerenda kiöntésének idejére megfeszítik és csak a kötés befejeződése után szüntetik meg a feszítő erőt. Ennek hatására a gerenda enyhén meghajlik, felpúposodik. Ez a domborulat csak a beépítéskor, a gerendákra terhelődő béléselemek, kefnik  súlya alatt szűnik meg. A terhelés kiegyenesíti a födémgerendát, ami ezután már nem hajlik meg lefelé, egyenes marad.

beton födém

A hagyományos vagy előfeszített, megfelelő távolságra (30 vagy 60 cm) elhelyezett födémgerendák közeit ezután speciális előregyártott beton béléstestekkel, ún. kefnikkel töltik ki, így alakul ki a vasbeton gerendás, béléstestes födém szerkezet. A födém építése során az egész szerkezetet alá kell támasztani, majd a béléstestek között kialakuló bordákat 4–11 cm betonréteggel, a koszorúval egy ütemben kell betonozni. A béléstestes födém előnye, a relatíve olcsó ára, és hogy az elemek a paneles födémhez képest jóval egyszerűbben szállíthatók és mozgathatók.

Félmonolit födémek

A vasbeton gerendás födémek külön csoportját képezik a félmonolit födém rendszerek. Ezek leginkább átmenetnek tekinthetők a teljesen előregyártott elemekből dolgozó és a helyszínen, frissbetonból készülő monolit megoldások között.

A félmonolit födémrendszereknél a betonüzemben csak a gerenda alsó, talprészét gyártják le, a hozzá kapcsolódó merev vasalással, vas vázzal együtt. Ez tulajdonképpen egy félig kész gerenda, ami kézzel is könnyen emelhető, rakodható. A béléstestek behelyezése után már terhelhető a födémszerkezet. Végleges alakját a frissbetonnal való kiöntés és megszilárdulás után kapja meg. Ilyenkor a fal tetején körbefutó koszorúval egyszerre öntik ki betonnal a födém még hiányzó részeit is.

félmonolit födém

Így az egész szerkezet együtt tud dolgozni, egy rendszerré szilárdul. A koszorú és a födém betonnal való kiöntéséhez természetesen zsalut kell építeni.

Monolit vasbeton födém

Többszintes házak, társasházak, egyéb emeletes épületek esetében kiemelkedő teherbírása miatt gyakran választják a monolit vasbeton födém megoldást is. Előnye a kiemelkedő teherbírás, hátránya a jelentős élőmunka igény: a  zsalu építéséhez, bontáshoz, a vasalás elkészítéséhez és a betonozáshoz is sok-sok dolgos kézre van szükség.

PANELES BETON FÖDÉMRENDSZEREK

A beton födémpanel rendszereknek több fajtája is használatos. Családiházak esetében többnyire a fentebb bemutatott előregyártott gerendából és béléstestből álló födémmel találkozunk a leggyakrabban. Főleg jó ár-érték aránya és gyors beépíthetősége, jó minősége miatt igen közkedvelt. Nagyobb léptékű épületekesetében (ipari létesítmények, irodaházak, intézmények, több szintes társasházak) esetében viszont a beton födémpanel rendszerek és födémpallók a jellemzőek.

Paneles födém / körüreges födémpalló

A paneles födém vagy körüreges födémpalló mellett szól az az érv, hogy építkezés közben nem igényel alátámasztást és betonozni is csak minimális mértékben kell. A belsejükben található barlangok miatt könnyebbek és jó hőszigetelők.

paneles födém

Az elemeket kifejezetten a mi házunkhoz gyártják le, így a helyszínen már „csak” a helyükre kell emelni őket. A csak azonban tényleg idézőjelben értendő, mert lehet, hogy betonozni keveset kell, de a daruval való megközelítés, azzal való manőverezés sok helyen egyáltalán nem, vagy csak nagyon nehezen megvalósítható. Ilyenkor sajnos le kel mondanunk erről a típusról. Vagyis az építési terület megközelíthetősége alapvető feltétel.

A beton födémpanelek általában hagyományos betonból készülnek, de jobban járunk, ha pórusbetonból kérjük őket. A körüreges födémpalló ára pórusbetonból magasabb, de cserébe kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik.

Zsalupaneles födém/ Kéregpaneles födém

Ezt a födémtípus a monolit vasbeton födém egyik fajtájának is tekinthető, hiszen a méret szerint előregyártott, csupán 4-5 cm vastag, a vasalatot már gyárilag tartalmazó, teljesen sima felületű betonpanel egyfajta alsó, bennmaradó zsaluként funkcionál. Ezeket a betonpaneleket egy daru segítségével a helyszínen emelik a helyükre. Frissbetonnal való kiöntés és száradás után válik teljes értékű építőelemmé.

BETON FALPANELEK

Az előregyártott beton falpanelekből történő építkezés nálunk még most van elterjedőben, de a világ fejlettebb tájain már régóta használatos. Gyorsabb, hatékonyabb építést tesz lehetővé és a hibalehetőség is kevesebb a falazatok kialakításánál. A szakemberhiány és az állandó időprés miatt ezek a szerkezetek hazánkban is egyre népszerűbbek. Alapvetően kétféle technológiával készülnek: kéregfal és tömörfal.

Kéregfal elemek

A kéregfal egy fél monolitikus szerkezet: betonüzemben a megrendelt méretre, formára előregyártott, két réteg vasbeton kéregből áll, amelyeket hegesztett, térbeli betonacél háló tart össze egymással. Tulajdonképpen egy betonból készített zsalunak is felfogható.

Az építkezés helyszínén daruval a végleges helyére állítják, és ott a két betonkéreg közötti hézagot feltöltik frissbetonnal. Ennek megszilárdulása után válik a kéregfal teljes értékű vasbeton szerkezetté. A korszerű gyártástechnológiának köszönhetően a külső betonkéreg felülete szinte teljesen sima, a glettelést követően közvetlenül festhető, tapétázható, burkolható.

Az előregyártott kéregfal előnyei:

  • gyorsabb építkezés,
  • szűk építkezési helyszínekhez is ideális, mivel nincs szükség nagy mennyiségű építőanyag előzetes tárolására
  • a megrendelő igényei alapján méretre szabott, méretpontos (a függőleges függőleges, a derékszög pontosan 90 fok)
  • kiváló minőségű, időtálló.

Tömör betonfal elemek

A tömör falelemek vastagságát mindig a felhasználási területhez igazítják, de minimális vastagsága 10 cm. A korszerű, számítógépekkel vezérlt gyártástechnológia és a kiváló minőségű alapanyagok egyenletes, folyamatosan kiváló minőséget garantálnak.

Az építés során nincs szükség zsalura, vasalásra, betonozásra: a nagyméretű falpaneleket egyszerűen egymás mellé helyezik és általában száraz kötéssel csatlakoztatják egymáshoz.  Igen gyors, folyamatos munkát tesz lehetővé. Lehetőség van az elektromos és gépészeti vezetékek, egyéb elemek helyének, nyílásainak előzetes kialakítására is. Ezzel jelentősen meggyorsíthatók az épületgépészeti munkálatok is.

A falelemek az igényekhez alkalmazkodva, egyedi kialakításban készülnek. Akár egy teljes fal is kiönthető egyben, leginkább a szállítás nehézségei és a daru teherbírása szab határt a méret tekintetében.

BETON FOLYÓKA

Mi az a beton folyóka?

A beton folyóka egy vályúszerű mélyedéssel ellátott, előregyártott beton vízelvezető elem, melynek célja a csapadékvíz elvezetése. A szilárd burkolattal ellátott területek nem tudják elnyelni a csapadékvizet, ezért nagyon fontos a különböző vízelvezető rendszerek beépítése. Ezt a célt szolgálja a városokban a föld alatti csatornahálózat. De a víz elvezetését a csatornákig is meg kell oldani, amit a beton folyóka kiválóan teljesít. Ezeket közvetlenül aszfaltozott közlekedési területek, például utak, járdák, parkolók mellé vagy közé helyezik el.

A beton folyóka nagyon jó szolgálatot tesz például nyári zivatarok idején, mert a hirtelen leesett nagy mennyiségű esőt is elvezeti a burkolatról. Ehhez viszont természetesen gondoskodni kell a megfelelő lejtés kialakításáról.

A beton folyóka tisztítása

A folyóka ugyanúgy megtelhet a burkolatokról összehordott falevelekkel, szeméttel, mint az ereszcsatorna, csak éppen ezt sokkal könnyebb tisztítani. Egyszerűen egy seprűvel kiseperjük a szennyeződést. Ha valamilyen ráccsal ellátott folyóka mellett döntünk, akkor a tisztításhoz először a rácsot kell eltávolítani.

A beton folyóka beépítése

Mivel általában utak, járdák szélére fektetik, ezért a beton folyóka gyakran szegélykő funkciót is betölt: vagyis megtámasztja, egyben tartja az egész burkolatot. Ilyenkor a folyóka elemeket a szegélykőhöz hasonlóan beton ágyba rakják le, kétoldali beton megtámasztással. Ügyelni kell a megfelelő lejtés kialakítására.

A folyóka elemek toldási hézagát érdemes vagy habarccsal vagy kültéri flexibilis ragasztóval kitölteni. Így egy vízzáró felületet kapunk, ahol a víz nem szivárog be a folyóka hézagaiba. Ha azt szeretnénk, hogy az esővíz a talajban hasznosuljon, kitölthetjük a folyókák közötti hézagokat egyszerűen homokkal is. Ekkor a csapadékvíz le tud szivárogni az altalajba. Ebben az esetben viszont nagyon fontos a megfelelő vízelvezető rétegrend (tömörített zúzottkő, homok) kialakítása. Ez elvezeti a föld alatti vizet és meggátolja, hogy a burkolat a fagyás-olvadás ciklusok hatására felfagyjon, hepehupássá váljon, ezáltal a vízelvezető funkció is tönkre menjen. A klasszikus járdaszegély folyóka sokféle méretben, mélységben, formában elérhető.