Betonportal

Kültéri, kisebb-nagyobb beton repedések javítása beton repedés javító segítségével egyszerűen, lépésről-lépésre

Három dolog biztos az életben: a halál, az adók és… a beton repedései. Szerencsére a betonban lévő csúnya és/vagy veszélyes repedésekkel egyáltalán nem muszáj együtt élni. A bel- és kültéri beton javítása ugyanis néhány eszköz, némi szabadidő és bölcsen kiválasztott beton felület repedés javító segítségével gyorsan, egyezerűen elvégezhető. A kisebb-nagyobb repedések javítása által pedig nemcsak a szerkezetek megjelenését javíthatjuk, de a felhajtók/járdák/teraszok vízbehatolással szembeni védelmét is fokozhatjuk. Nézzük tehát, hogyan néz ki a kültéri beton javítása lépésről-lépésre!

A kültéri beton javítása lépésről-lépésre

Mielőtt belekezdnénk a beton javító munkába, érdemes leszögezni: az alábbi útmutatóban vázolt lépések a nagyobb repedések javítása céljából nem felétlenül leghatékonyabbak. Vagyis ha a bel- és kültéri beton javítása során kb. fél centiméternél vastagabb repedéseket szeretnénk kiigazítani, a következőkben bemutatott fogások helyett tanácsos más módszerek után néznünk. Ha viszont fél centiméternél nem nagyobb repedések javítása a cél, az alábbi egyszerű lépések biztosan célra vezetnek.

Tisztítsuk meg a felületet!

A beton repedés javító munka megkezdése előtt érdemes előkészíteni a felületet a munka tartósságát elősegítendő. Ennek elmulasztása a beton ismételt megrepedését eredményezheti, kétszer elvégezni egyetlen feladatot pedig a hatékonytalanság minősített esete. Vagyis mindenekelőtt távolítsuk el a repedés környékéről a szennyeződéseket, törmeléket, az ilyen-olyan egyenetlenségeket. Nyugodtan használjuk tehát a vésőt, a kalapácsot, ha kell, a lombfúvót, a magasnyomású mosót. Addig tisztogassunk, mígnem a betonfelület egyenletes, száraz tapintású lesz.

Essünk neki a repedések kitöltésének és használjuk a beton felület javító készítményt bátran!

Ellenőrizzük, a külső réteg kellően száraz-e. Válasszunk a munkához egy szép, meleg napot. A legtöbb beton felület javító megfelelő tapadáshoz kb. ugyanis 15 Celsius feletti hőmérséklet szükséges. A sík felületeken lévő repedésekhez használhatunk önterülő beton javító terméket is. A lejtős vagy függőleges betonfelületeken lévő repedésekhez a viszkózusabb, kevésbé ragacsos beton felület javító produktumot alkalmazzuk. Akárhogy is döntünk, bármilyen anyag, amely rugalmas és ellenáll az időjárási viszontagságoknak, megfelelő lehet. Töltsük ki a repedést a masszával, nedvesítsük meg az ujjunkat, és simítsuk el az anyagot az egyenletes kivitelezés érdekében. Használhatunk gitteskést is (természetesen az önterülő beton felület javító produktumokat nem szükséges elsimítani.) Ismételjük meg a bel-és kültéri beton javítása mozzanatot mindaddig, amíg kitöltendő repedéssel találkozunk.

Várjunk!

Lépjünk hátra, dicsérjük meg magunk, igyunk egy hideg italt – csak ne járkáljuk beton repedés javító masszán, amíg az meg nem szárad. A száradási idő gyártónként és termékenként változik, ezért tanácsos ellenőrizni a csomagoláson feltüntetett információkat. Mindazonáltal az időjárás függvényében a legtöbb készítmény kikeményedéséhez 2-5 napra van szükség. Vagyis készüljünk rá: a megdolgozott felületen ennyi ideig nemigen közlekedhetünk majd. Ha tehát a kocsibeállón lévő kisebb-nagyobb repedések javítása a célunk, egyszerre csak egy oldalt dolgozzunk meg, hogy a garázsba való bejutást ne lehetetlenítsük el teljesen. Ne feledjük: bár három-öt nap hosszú időnek tűnhet, a beton javító anyagba kerülő keréknyomok az örökkévalóságig velünk maradnak.

Mi a teendő akkor, ha a beton javító munka speciálisabb eseteivel akad dolgunk?

Ha a kocsifelhajtó tele van repedésekkel, akkor a fenti lépések nem biztos, hogy elégségesek a probléma megoldásához. Szerencsére azonban szükségtelen az egész padkát felbontani és újat önteni. A régi betonra való betonozás által ugyanis a nagyobb felületeken lévő repedések is hatékonyan kijavíthatók.

Fontos, hogy a fentiekben bemutatott módszer nemcsak a kültéri, hanem a beltéri beton javítása során is célravezető lehet. Vagyis ha például a betonpadlót tennénk rendbe, a fenti lépések akkor is a helyes irányt mutatják. Lehetőleg azonban törekedjünk ilyenkor a beton repedés javító massza minél alaposabb eldolgozására, elsimítására. Betonpadló esetén ugyanis értelemszerűen azt szeretnénk, hogy ugyanolyan vonzó legyen, mint frissen, új korában.  Ehhez pedig elengedhetetlen a különös gondosság.

Végszó

A betonhasadékok, rések kialakulása elkerülhetetlen. Azonban a kisebb-nagyobb repedések javítása a megfelelő beton javító készítmény és módszertan segítségével könnyen elvégezhető. Nem kell tehát a nulláról, az alapoktól kezdeni a betonozást. A bel- és kültéri beton javítása által a feljárók, járdák, padlók élettartama növelhető, kinézetük javítható. Bárcsak ilyen egyszerű lenne minden!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük