Betonportal

A földnedves beton

A földnedves beton a legszárazabb betonfajta. Hagyományosan cementből, homokos kavicsból (sóder) és vízből áll. Még friss, nedves állapotában sem képlékeny, hanem inkább szilárdnak mondható, nedves földre emlékeztető állagú. Olyannyira szilárd, hogy a betonpumpa nem bír el vele. Nem pumpálható, ha betonüzemből rendeljük, szállítása billenőplatós teherautóval történik. A földnedves beton bedolgozása is munkásabb, mivel inkább szilárdnak mondható, segíteni kell neki a szétterülésben, a zsalu minden részének kitöltésében, vagyis szakszóval tömöríteni kell.

A friss beton osztályozásának egyik lehetséges módja a konzisztencia szerinti csoportosítás. A konzisztencia a friss beton folyósságának mértéke, amely szerint a Magyar Szabvány alapján 4 osztályt különböztetünk meg:

  • földnedves (F1) (régi jelölése FN)
  • kissé képlékeny (F2)
  • képlékeny (F3)
  • folyós, önterülő (F4, F5, F6)

Ezen osztályozás szerint a földnedves beton a legszárazabb betonfajta. Ha szárazabb, erős betonra van szükségünk, a földnedves beton lesz a jó választás.

A földnedves beton tulajdonságai

A földnedves beton népszerűségét előnyös fizikai tulajdonságain túl praktikus kezelhetősége adja.

  • Szállítása billenőplatós teherautóval történik, aminek jóval kisebb a helyigénye, mint a betonkeverő mixer autóké, tehát viszonylag szűk helyeket, telkeket is meg tud közelíteni.
  • Másik előnyös tulajdonsága, hogy csekélyebb víztartalma miatt viszonylag lassan indul meg a kötéshez szükséges kémiai reakció, ezért kiszállítás után a frissbeton 1-2 óra várakozást simán elvisel. Ennek oka, hogy a mixerbetonnál kevesebb vizet tartalmaz, szakszóval alacsonyabb a víz-cement aránya. Ez és a magasabb cementtartalom különbözteti meg a hagyományos, képlékenyebb betontól.
  • Speciális összetétele, viszonylag alacsony víztartalma miatt önmagától nem terül el és nem ülepszik, ezért erővel és extra eszközökkel (például gereblye, tűvibrátor, kőműveskanál, simítólapát segítségével) kell teríteni, majd elegyengetni.
  • Gyakorlatilag szilárd halmazállapota miatt nem szivattyúzható, nem pumpálható, talicskával és vödörrel vagy bobcat rakodógéppel lehet a beépítés helyszínére juttatni. Ez némi kényelmetlenséget és nagyobb élő munkaerő igényt jelent, de ezt ellensúlyozza a rendelkezésünkre álló több idő.
  • A magas cement- és alacsony víztartalom miatt a földnedves beton igen erős és szilárd, általában 40 és 100 MPa (mega-pascal) közötti nyomószilárdságot ér el, ami messze túlszárnyalja a hagyományos betonét.

A földnedves beton bedolgozása

Járműből való lerakása után két-három órán belül kezd el kötni, így nem szükséges az érkezését követően azonnal nekilátni a lerakásának. Vagyis nem kell kapkodni vele, lapáttal, talicskával is el lehet dolgozni.

Bedolgozás előtt kis betonkeverővel át kell keverni, utána a beépítés helyére szállítható. A földnedves beton keverése házilag betonkeverő vagy esetleg egy lapát segítségével mindenképp javasolt, főleg nagy melegben. Gyári formájában is jól kezelhető. Nem árt azonban tudni, hogy ez az egyetlen olyan beton fajta, amihez szükség esetén (pl. kánikulában) csekély mennyiségű vizet minőségromlás nélkül hozzáadhatunk.

Elsősorban akkor választják a földnedves betont, ha a jóval nagyobb helyigényű, képlékenyebb betonok szállítására való betonkeverő autóval (mixerrel) nem lehet megközelíteni a helyszínt.

A földnedves beton ár

A földnedves beton ára alacsonyabb, mint a képlékenyebb, pumpálható betonfajtáké. Megspórolható a betonpumpa bérlésének nem csekély költsége is. Cserébe viszont több munkás kézre és munkaórára lesz szükség a betonozáshoz. A reális összképhez minden összetevőt érdemes megnézni, nem pusztán a földnedves beton árára koncentrálni.

Milyen munkákhoz alkalmas a földnedves beton?

A földnedves betont világszerte nagy mennyiségben használják építkezéseken és előregyártott betontermékekhez. A piac nagyon magas minőségi követelményeket támaszt a földnedves betonból készült előregyártott beton termékekkel szemben. Nem csak megfelelően erősnek, szilárdnak és fagyállónak kell lenniük, hanem a megbízhatóan azonos méret és a hibátlan megjelenés is elvárás.

A földnedves betonkeverék kifejezetten erős, szilárd és tartós, nyomószilárdsága kiemelkedő, így nagy terhelésnek és nagy igénybevételnek kitett ipari szerkezetekhez, építményekhez (hidak, gátak, gyárépületek, sokemeletes épületek stb.) is kifejezetten alkalmas.

A földnedves betonból készült felület megszilárdulás után a sóder nagyobb szemcsemérete miatt mindig kicsit rücskös marad. Kellő szakértelemmel nem lehetetlen ebből a fajta betonból is sima felületet előállítani, de ehhez már tényleg szakembernek kell lenni. Kiválóan megfelel tehát az olyan munkához, ahol a végeredmény nem lesz látható, mert például leburkoljuk, eltakarjuk, beépítjük.

Sűrűn vasalt szerkezetekhez nem ajánlott, mert a nagy szemcseméret miatt a beton nem tudja tökéletesen körülölelni a vasat, nem tölti ki maradéktalanul a réseket, ami a szilárdság, tartósság rovására mehet. Sűrűn vasalt szerkezetekhez tehát folyékonyabb (kissé képlékeny vagy képlékeny) betont ajánlatos alkalmazni.

Milyen ház körüli munkákhoz jó választás tehát a földnedves beton?

  • Alap betonozása – Házak, garázsok, kerítésoszlopok alapjához, szerelőbetonhoz – a tömörítésről ne feledkezzünk meg!
  • Vasalatlan vagy nem túl sűrűn vasalt szerkezetek építéséhez (pl. szerelőbeton). Aljzatbeton készítéséhez is alkalmas lehet, ha mixerrel vagy pumpával nem lehet megközelíteni a beépítés helyét.
  • Aszfaltréteg és térkő burkolat alá alapnak – vagyis autóbeállók, járdák, kerti kiülők, teraszok, sütögetők kialakításához is ideális. Aszfalt, térkő alá alapnak a CKT beton a legideálisabb. Ez a legkisebb cementtartalmú (tehát gyenge és olcsó) földnedves beton. Átengedi a téli csapadékot, ezért a fölötte lévő térkő, aszfalt és egyéb burkolat nem fagy fel, fagyok esetén sem emelkedik meg, nem válik hullámossá.
  • Szegélykövek, kerti szegélyek megtámasztása.
  • Zsalukövek betöltése.

A földnedves beton kötési ideje

Mint már említettük, a keverési utáni elsődleges kötés a földnedves beton esetében a kisebb víztartalom miatt csak 3-4 óra múltán indul meg. Egy kis extra víz hozzáadásával és  a beton kézi vagy betonkeverőben való átforgatásával szükség esetén még nyerhetünk egy-két extra órát, de ezzel már a megszilárdult beton minőségét kockáztatjuk. A terítés és tömörítés utáni végleges kötési ideje hasonló a többi betonéhoz, 3-4 hét! Szemre már másnapra szilárd, de az anyag mélyében még hetekig zajlik a beton kémiai kötése.

Honnan ismerjük fel a földnedves betont?

A beton típusát mindig megjelölik a csomagoláson. Ha földnedves beton vásárolnánk, keressük az F1 (esetleg FN) kódot.  Jelölése lehet például: C12/15 – 24 – F1 vagy C12 – 24 – FN (régi jelöléssel).

Összegzés

A földnedves beton kisebb mennyiségű vizet tartalmaz, gyakorlatilag szilárdnak mondható. Emiatt nem szivattyúzható, pumpálható, csak kézi erővel – talicskával, vödörrel-, esetleg bobcattel juttatható a munkaterületre. Emiatt beépítése munkaerő- és időigényesebb, mint egy szivattyúzható, képlékenyebb betoné. Számos előnyös tulajdonsága ellensúlyozza ezt a nehézséget. Nagy szilárdság, kis hőfejlődés, csekély zsugorodás jellemzi, emiatt sokféle ipari és ház körüli munkához ideális. Például talapzat, szerelőbeton készítéséhez, alapozáshoz, zsalukő kitöltéséhez.  Nagy előnye, hogy a kiszállítást követően csak 2-3 óra múlva kezd el kötni, van időnk talicskával, vödörrel is a helyszínre juttatni, simítani, tömöríteni. A földnedves beton ár is kedvezőbb, mint képlékenyebb társaié.