Betonportal

Van különbség az esztrich és az esztrich beton között?

Aki az esztrich körül szeretne eligazodni, eléggé ingoványos talajra lép. Teljes ugyanis a fogalmi zűrzavar, ugyanannak a dolognak számos elnevezése létezik. Igen elterjedt az esztrich beton kifejezés, de nem árt tudni, hogy nem minden esztrich beton.

Esztrich vagy estrich?

A németből átvett Estrich szó a magyarban számos írásmódban használatos: leggyakoribb az esztrich vagy estrich, de előfordul estrih, esztrih és estrik alakban is. Míg a nyelvészek leginkább az estrich írásmódot ajánlják, addig a közízlés (az internetes keresések volumene szerint) az esztrich alakot preferálja.

Mi az az esztrich?

Az esztrich egy gyűjtőnév. Olyan anyagkeverék (műszaki értelemben habarcs), amellyel megvalósítható az aljzatbeton vagy helyesebben padlóaljzat kialakítása. Az építés helyszínén dolgozzák be a legfelső (fogadó) vagy közbülső, esetleg a szigetelő rétegre a lenti célok egyike érdekében: 

  • adott padlószint elérése,
  • fogadóréteg kialakítása padlóburkolathoz,
  • kopóréteg (végleges padló) kialakítása.

A keverék kötőanyaga többféle anyag is lehet. Ennek megfelelően a különböző esztrichek léteznek. A vonatkozó elnevezések és az európai szabvány szerinti jelölések az alábbiak:

  • CT = cementesztrich. A köznyelv a cementesztrichet nevezi estrich betonnak.
  • CA = kalciumszulfát esztrich (Más néven anhidrit vagy gipszesztrich.)
  • MA = magnéziumesztrich
  • AS = öntött aszfalt esztrich
  • SR = műgyanta esztrich

A fenti célokat tehát többféle kötőanyagú keverék alkalmazásával is elérhetjük. Az erre a célra megfelelő anyagok gyűjtőneve az esztrich. Az esztrich szó önmagában elméletileg nem sokat árul el, mindig a kötőanyag fajtájára utaló megnevezéssel együtt helyes. Magyarországon a cementesztrich a legelterjedtebb, ezért alakulhatott ki, hogy az esztich szó önmagában is (mindenféle előtag nélkül) cementesztrichet jelent. A cementesztrich pedig egyfajta beton, hiszen homokos kavics, cement, víz és esetleg adalékanyag keveréke.  Innen származik a közkeletű esztrich beton vagy estrich beton elnevezés, de nem árt tudni, hogy a szakkönyvek nem használják ezt a kifejezést, hanem következetesen esztrich habarcsról beszélnek.

Az aljzatbeton anyagai, jellemzői

Az esztrich betont leggyakrabban aljzatbeton készítésére használják. Az aljzatbeton a padló rétegrend legfelső rétege. Erre fektetik a hideg- vagy melegburkolatot, ezért a lehető legsimábbnak, legegyenletesebbnek kell lennie.

A kép forrása: Index Fórum

Aljzatbeton készítéséhez erős, jól terülő, finom szemcséjű, könnyen kezelhető, zsugorodásra, repedésre kevéssé hajlamos beton az ideális. Aljaztbetont készíthetünk hagyományos betonból vagy esztrichből is.

  • C20 vagy C25 jelű hagyományos betonból, 0-4 vagy maximum 0-8 mm szemcseméretű földnedves betonnal a legegyszerűbben kivitelezhető. Adalékanyagok hozzáadásával javítható a terülése és a kopásállósága, de az ilyen beton elkészítése már szakember feladata.
  • A padlóaljzat speciális anyaga az esztrich, helyesebben cementesztrich vagy esztrich beton. Az esztrich bekeverése, kezelése szakértelmet igényel.

A cementesztrich összetétele

A cementesztrich (vagyis esztrich beton) kötőanyaga, „ragasztója” a rendkívül finom szemcseméretű portland cement, adalékanyaga szabályozott, apró (0-8-as vagy 0-4-es) szemcseméretű homokos kavics. Vízzel elkeverve könnyen kezelhető, szivattyúzható, jól terülő masszát kapunk. Az adalékanyagok segítségével módosíthatjuk az alapanyag tulajdonságait, például csökkenthetjük a szükséges száradási időt, de kapható kültéri fagyálló estrich beton is.

1 m³ esztrich beton anyagszükséglete

  • Homokos kavics: 1200 kg 0/8-as vagy 0/4-es szemcseméretű
  • Cement: 250 kg CEM I 32,5 R vagy CEM II A 32,5 jelölésű
  • Víz: 130 liter
  • Esetleges adalékanyagok recept szerint
  • 1 m³ estrich beton 5 cm átlagos rétegvastagságban kb. 20 négyzetméterre elegendő. Ha bizonytalan a szükséges anyagmennyiséget illetően, számos esztrich beton kalkulátor található az interneten, amelyek még azt is kiszámítják Ön helyett, hogy hány zsák cementesztrichet kell vásárolni, már amennyiben a zsákos kiszerelés mellett dönt.

Miben különbözik az estrich beton a hagyományostól?

Az estrich beton megjelenésében hasonlít a sima betonhoz, összetételében viszont különbözik. Összetevőinek szemcsemérete majdnem fele a hagyományos betonénak, ezért simább, homogénebb, viszont kevésbé erős anyagkeverék jön létre.  De nem is azt várjuk tőle elsősorban, hogy erős legyen, hanem azt, hogy sima. A hagyományos betontól azt várjuk, hogy tömör és erős legyen és nagy legyen a nyomószilárdsága. Az estrich beton lényege a nagy stabilitás, jó tapadás, húzó- és hajlítóerőknek való ellenállás (jóval kevésbé hajlamos megrepedni) és a rendkívül sima, sík, egyenletes, esztétikus felület.

Az estrich beton felülete rendkívül sima és esztétikus

Az estrich beton előnyei a hagyományos betonnal szemben

  • A tartós nedvességnek is ellenáll, konkrétan vízálló.
  • Sokkal könnyebben terül, egyenletesebben bedolgozható, mint más aljzatbeton fajták.
  • Az esztrich betonozás egyszerűbb és gyorsabb, mint a hagyományos. Mivel az estrich pumpálható, tömlők segítségével egyszerűen a beépítés helyére juttatható, nehezen elérhető helyeken is alkalmazható. Ezzel szemben a normál aljzatbeton csak talicskában szállítható, ami sokszor megrongálja például a lefektetett padlófűtés és egyéb csöveket.
  • Padlófűtéshez kifejezetten ajánlott, mivel rendkívül jó hővezető és lerakáskor sem károsítja a padlófűtés csöveit.
  • Rétegvastagsága általában 30-50 mm.
  • Megkönnyíti a használatát, hogy a normál betonnal ellentétben az esztrich betont nem szükséges locsolni.
  • Már másnap lépésálló, de 7-10 napra is szükség van ahhoz, hogy teherbíró is legyen. Egy hónap után használható rendeltetésszerűen a felület. Adalékanyag hozzáadásával ez az idő jelentősen csökkenthető.

Az estrich betonozás menete

A megfelelően bekevert cementesztrichet szállító pumpával a munkaterületre juttatják. A terítést és tömörítést hosszú deszkával, lehúzóléccel végzi egy vagy több ember a terület nagyságának függvényében. A felület végső simítására megfelelő idejű száradás után kerül sor tányéros simítógép segítségével. A simítást esetleg kézzel is el lehet végezni, de annak felülete kevésbé lesz egyenletes és sérülékenyebb is, mint ha géppel végeznék.

Az esztrich összességében olcsóbb lehet, mint a hagyományos aljzatbeton

Az esztrich beton ára önmagában, egységnyi felületre számítva nem kedvezőbb, mint a sima aljazbeton. Viszont könnyebb vele a munka, gyorsabb, esztétikusabb, meggyorsítja az egész munkafolyamatot. Korszerű és tartós anyag, tökéletes minőségű, esztétikus felületet ad rövidebb idő alatt. És ettől összességében olcsóbb lesz, mint a hagyományos beton. A speciális ismeretek és eszközök miatt célszerű szakember segítségét kérni. A zsákos esztrich beton ára gyártótól, tulajdonságoktól függően változik.