Betonportal

A CKT beton

A CKT beton a betonok legsoványabb, mégis legnagyobb mennyiségben felhasznált fajtája. Alacsony cementtartalma miatt gyenge szilárdsági jellemzőkel bír, ezért kevesebb dologra alkalmas, mint hagyományos társai. Mindazonáltal utak, járdák alaprétegként, térkő alá alapozás céljából kitűnő választást jelent. Nézzük, mit kell tudni részletesebben róla!

A CKT beton összetétele és fontosabb tulajdonságai

A CKT (Cement Kötésű Teherhordó) beton tehát a leggyengébb szilárdsági tulajdonságokkal rendelkező betontípus. Valójában inkább cementanyaggal stabilizált sóder, mint igazi beton. Vagyis a CKT beton összetétele nagyban eltér a hagyományos betonreceptekétől. Alacsony cement, és magas adalékanyag tartalom jellemzi – ennélfogva sajátos tulajdonságokkal bír.

  • A CKT legnagyobb előnye a költséghatékonysága. A betonban a cement a legdrágább összetevő, és mivel a CKT beton kevesebb cementet tartalmaz, ennek ára a legalacsonyabb.
  • A CKT beton konzisztenciája földnedves, vagyis száraz és tömör, nehezen terülő anyag. A CKT-betont kétféle minőségben állítják elő: C2 és C4. Általában 24 vagy 36 mm átmérőjű szemcsemérettel bír. A réteg vastagságát a várható terhelés alapján tervezik, és leggyakrabban 8-20 cm között alkalmazzák.
  • A CKT sajátos összetétele okán vízáteresztő, vagyis víz nemigen fagy meg benne.
  • Lerakás után néhány órán belül megkezdődik a kötése. Nem lehet szivattyúval mozgatni, és csak billenős teherautóval szállítható, mixerkocsival kevésbé. Az anyag tömörítéséhez lapvibrátort vagy úthengert használnak.

Minden remek tulajdonsága ellenére a CKT beton alacsony cementtartalmú összetétele okán több fogyatékossággal rendelkezik.

  • A CKT beton nemigen alkalmazható látszóbetonként. Minden esetben további rétegekkel fedik a simább felület elérésének érdekében.
  • A CKT gyenge minőségűnek számít az alacsony cementtartalma következtében, ami alacsony szilárdságot eredményez. Ennek következtében alkalmatlan nagy terhelésű szerkezeti elemek építésére. A vasalás sem segít rajta sokat, mivel a CKT nem éri el a szerkezeti betonokkal szemben támasztott minimális szilárdsági értékeket.

Miután megbeszéltük, mi az a CKT  és milyen tulajdonságokkal rendelkezik, nézzük, milyen felhasználási lehetőségeket kínál.

 

A CKT beton felhasználása

A CKT fő feladata, hogy az útburkolati betonok és térkövek alapjaként szolgáljon, közvetlenül azok alatt helyezkedve el. Egyenetlen terep esetén is egységes, stabil felületet biztosít, megakadályozva a burkolat közvetlen érintkezését a talajjal. Ezzel védi az útburkolatot a talajban lévő káros anyagoktól, az egyenetlen terhelés okozta alakváltozásoktól, valamint a nedvesség okozta felfagyástól.

Az utak pályaszerkezeténél a leggyakrabban alkalmazott megoldás, hogy a felső aszfaltrétegek alá cementes kötőanyagú alapréteget építenek. Az aszfalt rugalmas, míg a beton merev. Erős beton esetén a két anyag nemigen tud megfelelően együttműködni. Az alapréteg hőtágulását és a talajmozgás hatásait az aszfalt csak egy bizonyos határig tudja rugalmasan követni, majd elreped. A CKT viszonylagos gyengesége okán a mozgási hatásokra sűrű és kismértékű repedésekkel reagál, amit a rugalmas aszfalt követni tud. Gyengébb nyomószilárdságát a vastagsággal ellensúlyozzák (utaknál átlagosan 20 cm terítési vastagság).

A CKT-betont legnagyobb mennyiségben tehát útépítések során alkalmazzák, ahol gépi elterítéssel, bedolgozással és tömörítéssel történik a feldolgozása. Mindazonáltal kisebb felületek, mint például járdák, parkolók és térburkolatok esetében kézi terítés is lehetséges. Ilyenkor különös gondot kell fordítani az anyag gondos elterítésére és tömörítésére, a homogenitását és egyenletességét biztosítandó.

 

CKT beton házilag

Bár mérethatékony előállításában a betongyárak jeleskednek, a CKT beton természetesen házilag is előállítható. Ennek során különösen szigorúan be kell tartani a keverési arányokat, hiszen ennél a típusnál problémát okozhat, ha erősebb lesz a tervezettnél. Márpedig otthoni keverésnél gyakran inkább erősebbre sikerül a keverék, ami itt hátrányos. Az egyenletes bedolgozás érdekében fontos a megfelelő képlékenység beállítása is a CKT beton házilag történő előállítása során. Az alapos keverés szintén elengedhetetlen, hogy a viszonylag alacsony cementtartalom miatt a kötőanyag egyenletesen oszoljon el.

Egyszóval a CKT beton alacsony cementtartalma miatt gyenge szilárdsági jellemzőkkel bír, azonban költéséghatékony megoldást jelent. Különösképpen akkor, ha útépítéshez, járdák, parkolók, térkövezett felületek alapozásához használjuk.