Betonportal

BETON KERÍTÉS ELEMEKBŐL GYORSAN, SZÉP ÉS TARTÓS KERÍTÉST ÉPÍTHET

A kerítés építés az egyik leggyakoribb olyan ház körüli teendő, aminek házilagos kivitelezésére még vállalkozik az ember, ha van egy kis gyakorlati érzéke. Szerencsére előregyártott beton kerítés elemekből széles a választék, ami jelentősen megkönnyíti az otthoni kerítésépítők dolgát.

A legnépszerűbb beton kerítés elemek a kerítés oszlop, zsalukő, a pillér zsalukő (vagy oszlopzsalukő) és a kerítés fedlap. Ezek felhasználásával igényes kerítés vázat építhetünk, amelyhez mindenki kiválaszthatja az ízlésének megfelelő, a háza stílusához legjobban illő kerítés panelt. Ha pedig a belátást is szeretnénk meggátolni, akár a teljes kerítést is építhetjük betonból.

KERÍTÉS ÉPÍTÉS BETON KERÍTÉS ELEMEKBŐL

Kerítést építeni sokféle anyagból és sokféle módon lehet. Ha részben vagy egészben betonból építjük a kerítést, biztos, hogy stabil, tartós építmény lesz a végeredmény. 

Tömör beton kerítés – Zajcsökkentés, belátásgátlás, stabilitás

A tömör beton kerítés előregyártott beton panelek felhasználásával készül. Beton oszlopokból és ahhoz nútos megoldással kapcsolódó beton kerítéspanelekből áll. Régebben is kedvelt megoldás volt, napjainkban újra reneszánszát éli.

Betonkerítés régen és most

  • Előnye, hogy gyorsan elkészíthető, stabil építmény, jelentős zajcsökkentő hatással. A belátást (és a kilátást is) teljesen meggátolja, ezt vegyük figyelembe, ha rá esik a választásunk.
  • Az oszlopok alá jellemzően pontalapozást szoktak készíteni, de az igazán hosszú élettartam és a betonbiztos stabilitás érdekében a sávalapozás is megfontolandó. Az oszlopok felállítása után a kerítés paneleket egyszerűen be kell csúsztatni az előre kialakított nútba.
  • További előny a hosszú élettartam és a minimális karbantartási igény. Nem kell festeni, pácolni, felületkezelni, mint a fa vagy fém kerítést, elég néhány évente letisztítani a felületét.
  • A beton kerítés elemek többféle méretben és stílusban készülnek, rajtunk múlik, hogy hány panelt helyezünk egymásra, milyen magas kerítést építünk.
  • Jó tudni, hogy a beton kerítés elemek súlya jelentős, mindenképpen gépre van szükség a kerítéspanelek helyre emeléséhez, de legjobb, ha az egész kerítés kivitelezését szakemberre bízzuk.

Kerítés építés zsalukőből – Erő és esztétikum

A zsalukőből épített kerítéslábazat és a hozzá kapcsolódó pillér zsalukőből épített oszlop drót, fém vagy fa kerítéspanellel talán a leggyakoribb kerítéstípus Magyarországon az újabb építésű ingatlanok esetében.

 

 

Zsalukő és pillér zsalukő felhasználásával tetszetős és stabil kerítések építhetők

Nem véletlenül kedvelt kombináció: a sávalapra épített zsalukő lábazat és oszlopzsalukő pillérek nagy stabilitást, a változatos megjelenésű kerítés panelek esztétikus külsőt kölcsönöznek kerítésünknek.

  • A kerítésoszlopok tetején ülő kerítés fedlap szerepe korántsem csak esztétikai. Elsődleges funkciója, hogy levezeti az esővizet, megakadályozza, hogy a betonoszlop sima tetején megállva, károsítsa, esetleg hosszú távon fagy formájában szétfeszítse azt.
  • A zsalukőből épített kerítés alá mindenképpen a kerítés teljes hossza alatt végigfutó, minimum 80 cm mély, 30 cm széles, vasalt sávalapozás szükséges!
  • A bitumenes vízzáró réteg felhelyezése után, a sávalap tetejére épített zsalukő lábazat igen tartós, stabil és gyorsan kivitelezhető. Önmagában sem csúnya, de igény esetén vakolható, burkolható, festhető, bármilyen stílusú házhoz könnyen alkalmazkodik.
  • A zsalukő lábazatot is célszerű mind vízszintes, mind függőleges irányban vasalással megerősíteni. Fontos, hogy a jellemzően pillér zsalukőből épített oszlopok belsejébe mindig kerüljön legalább 30 cm magasra felnyúló függőleges vasalás. A vasalás nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a zsalukövekbe öntött friss beton a megszilárdulása után együtt dolgozzon, egy egységgé álljon össze a sávalappal. Az ily módon megépített kerítés élettartama és stabilitása megegyezik magával a házéval. Cserébe az ára sem két fillér.
  • Oszlopzsalukő és kerítés fedlap is több méretben, változatos formákban kapható, így bármilyen stílusú kerítés kivitelezhető a segítségükkel.

Beton kerítés oszlopokra támaszkodó kerítések – Célszerűség, észszerűség

Az előregyártott beton kerítés oszlopokra támaszkodó kerítések stabilitása némileg gyengébb, mint a sávalapra épült kerítéseké, viszont az ára is kedvezőbb. Vannak olyan helyek, helyzetek és életkörülmények, amikor egy sávalap nélküli kerítés is tökéletesen megteszi (pl. óriási terület bekerítése, csak ideiglenesen kell a kerítés, korlátozott a büdzsé stb.).

Ilyen esetekben gyakran találkozunk azzal a megoldással, hogy a jellemzően fa kerítésoszlopot némi felületkezelés után egyszerűen a puszta földbe verik vagy hajtják. Régen falun nagyjából az összes kerítés így készült, ma leginkább az erdőket, mezőket látjuk ily módon körbe kerítve. Ez nem túl tartós megoldás, sok karbantartást igényel, de legalább nem drága és a célnak végül is megfelel.

  • E módszer jóval fejlettebb és fényévekkel stabilabb alternatívája, amikor vagy magát a kerítés oszlopot vagy annak fém tartóját, tüskéjét egy pontalap segítségével a földbe betonozzák.
  • A pontalap tulajdonképpen egy földbe ásott, esetleg vasalással megerősített lyuk, amit feltöltünk friss betonnal.
  • Még a beton megkötése előtt belehelyezzük vagy magát a (fém vagy előregyártott beton) kerítésoszlopot, vagy egy speciális, készen kapható kerítéstartó tüskét, és tökéletesen függőlegesen tartjuk a beton megkötéséig. (Később ehhez a kerítéstüskéhez tudjuk majd rögzíteni a fa kerítésoszlopot.)
  • Ez a beton pontalap is évekig megfelelő stabilitást biztosít, de idővel a fagy, víz romboló munkája, a talajmozgás kikezdheti a stabilitást, főleg málékonyabb talaj esetén.

Köztes, ésszerű megoldás, pénztárcabarát változat: beton kerítésoszlop pontalapozással

Ha szétnézünk, láthatjuk, hogy igen sok kerítés készül pontalapozással beton, fa vagy fém kerítésoszlop merevítéssel. A kerítéspanel esetében pedig tényleg abszolút széles a választék: a drótháló, fém, fa vagy műanyag – csak az ízlésünk és a pénztárcánk szab határt.