A beton falazóblokk tégla tulajdonságai és felhasználása
Az öntött beton blokk tégla, mint beton falazóblokk, olcsó falazóanyagként került bevezetésre. A beton falazóelem megoldásokat vakolni kellett, de már számos helyen alkalmazzák, az alapoktól a hangszigetelt belső válaszfalakig. Valójában a modern betontégla blokkok jobbak a téglánál hang-, és hőszigetelés tekintetében egyaránt. Nézzük, mit kell tudni a beton blokk tégla tulajdonságai és felhasználása tekintetében!
A beton falazóblokk tömörsége
A gázbetonból/habbetonból készült kis tömegű beton falazóblokk elemeket könnyen lehet kezelni, ami lehetővé teszi a gyors és biztonságos falazást. A gázbeton blokkokat lehet fúrni, formára vágni és kézi/elektromos szerszámokkal vésni a villanyvezetékek számára. A beton falazóblokk elemeket az építőiparban széles körben használják belső, külső falak építéséhez egyaránt.
Tömör beton blokktégla elemek viszonylag kemény betonból készült blokkok, melyek sűrű adalékanyagú/közepes sűrűségű blokkokként ismertek. Napjainkban a kis tömegű teherbíró blokkok elterjedése miatt ritkábban alkalmazzák a tömör betonblokkokat, bár kissé olcsóbbak, mint a velük egyenértékű gázbeton blokkok.
A blokk tégla elemek fajtái
A beton falazóblokk termékek többsége egyszerű, négyszögletes, cementszürke avagy fehérbeton blokk. A nagyobbakat, különösen, ha sűrű betonból készültek, kapni lehet üreges blokk formában. A külső rétegeket belül bordákkal erősítik meg. Az üregek nemcsak a beton falazóelem blokkok súlyát csökkentik, hanem lehetővé teszik fém rudak beillesztését is a fal megerősítése érdekében. Sejtblokkoknál az üregek csak alul nyitottak.
A standard típusú blokkok nem esztétikus kivitelűek. Ezeket olyan falak készítésére használják, melyet kívül és belül bevakolnak. Ezért rendszerint cikkcakkos „kötésekkel” látják el mindkét felületét. A vakolatlan, látható falazóblokkok rendszerint sima felületűek. Egyes vakolatlan blokkok azonban szemcsézettek, hogy tartós, mintázott végső felületi kiképzést alkossanak. A festethető minőségben készült betonblokkok ideálisak a kész falfelület közvetlen festésére.
A betontégla további erényes tulajdonsága
A kis súlyú és tömör betonblokkokat teherhordozó és nem teherhordozó változatban készítik, de a tömör betonblokkoknak nagyobb a nyomószilárdsága. Lehet venni olyan könnyű súlyú blokkokat, amelyek tökéletesen használhatók az épület teherhordó alapjának építéséhez, és a többemeletes épületekhez.
A gázbeton blokkok jó hő- és hangszigetelők. Jobb hangszigetelési képességű elemeket készítenek speciálisan a válaszfalak és tűzfalak számára. A jó hőszigeteléssel rendelkező blokkok megfelelnek a falakra vonatkozó építési előírások követelményeinek, így kisebb a másodlagos szigetelés iránti igény.
Téglákhoz hasonlóan, a legtöbb beton falazóblokk tégla általában vízhatlan. Teljesen fagy- és nedvességálló blokkok készülnek az alapok és a talajszint alatti falak számára.
A beton falazóelem szállítása, a szükséges mennyiség kiszámítása, alternatív felhasználás
Ha blokkokat szállítanak, rakassuk őket az építési helyhez a lehető legközelebb, hogy időt takarítsunk meg, és elkerüljük a szállítás közbeni sérülést. A blokkok törékenyek és a széleik könnyen kicsorbulnak. Rakjuk őket lapos, száraz alapra és védjük az esőtől fóliával/takaróval.
Az átlagos betonblokk mérete 45×22,5 cm, a vastagsága pedig 7,5-23 cm között változik. Az olyan speciális blokkok, mint az alapozó blokkok, hasonló hosszúságúak és magasságúak lehetnek, de a vastagságuk eltérő. A téglaméretű betonblokkok sortéglaként ismertek, az ajtó és ablak fölötti áthidalónak használják. A szükséges számú blokk kiszámításához osszuk el az adott falterületet az egyes blokkok méretével. A méretek a ténylegesen megadott méretek, de egyes gyártók meghatározhatják a névleges méretet (ami „koordinációs” méretként is ismert). Ez 1 cm ráhagyást tartalmaz a habarcs számára hosszban és magasságban egyaránt. Mivel a blokkfalakat gyakran egy rétegben készítik, a blokk vastagsága tényleges méretként van megadva.
Lyukacsos betonblokkokat használnak a kertben dekoratív áttört falaként is. A blokkokat nem kötik úgy össze, mint a falazó/a teherhordó blokkokat, ezért megfelelő horonnyal készült keretet, illesztést igényelnek. Fedőkövek zárják le az áttört fal és a kövek tetejét. Az áttört fal blokkokat nem használják teherhordó fal építésére, de azért könnyű súlyú szerkezetet, például fa és műanyag galériát lehet építeni.
Végszó
A beton tégla olcsó, sokoldalúan használható építőanyag, amely ma már az alapoktól a hangszigetelt belső válaszfalakig széles körben elterjedt. A gázbetonból vagy habbetonból készült könnyű tömegű blokkok könnyen kezelhetők és jó hő- és hangszigetelők, így megfelelnek a modern építési előírásoknak. A tömör betonblokkok nagy nyomószilárdsággal rendelkeznek, és teherhordozó, illetve nem teherhordozó változatban elérhetők.